неділя, 12 березня 2017 р.

ПОЧЕМУ ЗАПАД УКРАИНЫ ЖИВЕТ ЛУЧШЕ ВОСТОКА

Я вже давно цікавлюся цим феноменом - чому статистика в Україні показує одне, а реальність при цьому має зовсім інший вигляд? Думаю, всі, хто їздить по країні, постійно з цим стикаються.
Їдеш в місто, де офіційно за статистикою начебто повна жопа. Приїжджаєш, а там все виглядає досить пристойно і навіть на Європу схоже. Або навпаки - їдеш кудись в промисловий центр, де успішно димить якийсь індустріальний гігант. А там на місці - жах, морок і апокаліпсис.
бегемот, begemot, begemotmedia, новости, почему, восток, запад, жизнь, доходы. Украина
Коли я тільки починав вести свій блог, він був цілком присвячений темі Донбасу. Я писав про Донбас кілька років, об'їздив весь регіон, зробив тисячі фотографій. І хоча офіційні цифри завжди говорили про те, що Донбас - локомотив української економіки, де рівень зарплат - найвищий в країні, насправді в Україні не було іншого настільки ж зруйнованого і депресивного регіону. За винятком Донецька і частково Маріуполя з Луганськом (кілька місць), в двох східних областях не було жодного міста, де було б комфортно перебувати. Всі міста Донеччини і Луганщини і до війни виглядали так, як ніби війна там вже пройшла.
На захід України я вперше потрапив у 2008 році. До цього я, як і абсолютна більшість жителів Донбасу, був переконаний, що там страшна розруха і злидні. Стереотип про «Бандера, які нічого не виробляють» був так сильно вкорінений в масовій свідомості жителів сходу, що я навіть не сумнівався в його справедливості. Але коли я потрапив на місце, стало очевидно, що насправді ніхто не живе на ті офіційні зарплати і пенсії, які відображені в статистиці.
Як з першого погляду визначити, розвивається місто або навпаки - занепадає? В першу чергу потрібно оцінити обсяги житла, що будується. Якщо будівництво йде активно, значить місто привабливий для життя, місто розвивається і люди готові інвестувати в нерухомість. У містах заходу України людині зі сходу відразу кидається в очі незвично велику кількість будівництв. Візьмемо, приміром, Хмельницький, який у нас вважається бідним і нецікавим провінційним містом без пам'яток. На мій подив виявилося, що тут будуються цілі квартали нового багатоповерхового житла, а по всьому місту висить реклама нерухомості, як в столиці.
бегемот, begemot, begemotmedia, новости, почему, восток, запад, жизнь, доходы. Украина
Хмельницькому живе всього лише 260 тисяч чоловік. У Донецькій області відразу кілька міст можуть зрівнятися з цим обласним центром. Приблизно стільки ж людей до війни проживало в Горлівці. А в Макіївці було і зовсім на 100 тисяч більше. Але в цих містах взагалі не будувалося нове житло. Я не пам'ятаю жодної багатоповерхівки, побудованої в Макіївці або Горлівці в 2000-і роки.
По всьому Донбасу спостерігався зворотний процес - люди кидали свої житла і їхали. Було дуже багато кинутих квартир і руїн будинків у приватному секторі. І це відбувалося задовго до війни, коли ще ніхто не міг передбачити майбутнє.
Хоча і в Горлівці, і в Макіївці, і в Єнакієвому працювали промислові підприємства, чадили комбінати, а шахти видавали вугілля на гора, там чомусь не будували нові будинки. Ймовірно, від того, що на нове житло не було попиту і люди просто не могли собі дозволити його купити. Шахтарі, хіміки і металурги виявилися неплатоспроможними, хоча за статистикою рівень зарплат в Донецькій області істотно вище, ніж в Хмельницькій. Спостерігається щось незрозуміле - в містах Західної України зростання береться з нізвідки, гроші з'являються ніби з повітря, а на сході доходи у людей офіційно вище, промисловість працює, але при цьому люди їхали, населення скорочувалося і нерухомість нікому не була потрібна.
Давайте розберемося, як так виходить?
Візьмемо Єнакієве - один з металургійних центрів країни, в якому до 2014 року проживало близько 100 тисяч чоловік. У середині 2000-х, коли ціни на метал були високі, місцевий завод купався в прибутку. Вартість акцій ЄМЗ на біржі ПФТС в 2007 році зросла більше ніж на 1000%. Здавалося б, місто мало процвітати. Але на ділі власник ЄМЗ Рінат Ахметов навіть не спромігся поставити на заводі нормальні очисні споруди. Єнакіївський завод завжди залишався брудним і застарілим виробництвом, де діяла аглофабрика 1939 року побудови. Через це в місті щозими випадав чорний сніг, а всі будинки в центрі були покриті нальотом сажі. І якщо вже завод був у такому стані, то про решту міста і говорити не варто. За моїми відчуттями Єнакієве до 2014 був найгіршим містом для життя в Донецькій області. Якісь мінімальні позитивні зміни в ньому почалися тільки після того, як Янукович став президентом, але навіть при ньому Єнакієве залишалося брудної, запущеної дірою.
бегемот, begemot, begemotmedia, новости, почему, восток, запад, жизнь, доходы. Украина
Це вулиці в центрі, недалеко від центрального ринку. Асфальту немає, кругом якісь страшні халупи. Так живуть люди в одному з індустріальних центрів країни, де до сих пір куються капітали найбагатшого олігарха України. Знімки я зробив в грудні 2012 року. З тих пір там стало тільки гірше.
бегемот, begemot, begemotmedia, новости, почему, восток, запад, жизнь, доходы. Украинабегемот, begemot, begemotmedia, новости, почему, восток, запад, жизнь, доходы. Украина
Жителям Єнакієве напевно теж не зрозумілий цей феномен. Чому вони багато працюють на шахтах і заводах, а живуть гірше тих, у кого важкої промисловості майже немає? Політики з Партії регіонів довгий час пояснювали їм, що це все від того, що Донбасу доводиться за свій рахунок утримувати жителів депресивних західних областей. Однак, цей міф не має нічого спільного з реальністю. Насправді працівники індустріальних гігантів Донбасу завжди годували виключно їх власників - тобто українських олігархів, які йшли від оподаткування за допомогою офшорів і виводили весь прибуток за кордон.
Ось для прикладу список найбільших платників податків за 2012 рік. У ньому дійсно знаходяться дві найбільші донбаські компанії, що належать РінатуАхметову - Метінвест і ДТЕК. Однак їхній внесок до бюджету можна порівняти з внеском двох тютюнових компаній - «Джей Ті Інтернешнл Україна» та «Філіп Морріс». За фактом дві тютюнових фабрики, розташовані в Кременчуці та Харкові, заплатили в бюджет 13,8 мільярдів гривень, а вся донецька вугільно-металургійна імперія Ахметова - 15,4 млрд.
Зрозуміло, це не скасовує того факту, що заводи в Єнакієвому, Маріуполі, Макіївці та інших містах дійсно працювали і виробляли продукцію. Більш того, ця продукція експортувалася і служила джерелом валютних надходжень. Ось тільки Україні що з того? Гроші-то все одно спливали в офшори і на закордонні рахунки.
Детально розписувати офшорні схеми Ахметова та інших власників донецької промисловості я не буду. Таких матеріалів в мережі повно. Досить докладно описував офшори Ахметова сайт «Укррудпром», не так давно після скандалу з панамським офшорами стало відомо, що в офшор виведена фірма «Конті» Бориса Колесникова. Ні для кого не секрет, що українські олігархи як йшли раніше, так продовжують уникати сплати податків до сих пір і ховають свої капітали за кордоном.
Почнемо з того, що економіки східних і західних регіонів України суттєво відрізняються. Якщо основа економіки сходу - це важка промисловість, олігархічні холдинги і заводи-гіганти, де працюють колективи в десятки тисяч чоловік, то на заході все дуже заплутано. В основному населення там заробляє напівлегальним або нелегальним підприємництвом, а велика частина економіки мабуть знаходиться в тіні.
На цей рахунок немає розумної статистики, до таких висновків я прийшов за власними відчуттями. Справа в тому, що населення західних областей так чи інакше переважно зайнято в таких сферах, де можна відносно легко працювати по-чорному і уникати сплати податків. Це бізнес, пов'язаний з туристами (здача в найм житла, перевезення, надання різних послуг), дрібна торгівля, контрабанда, нелегальна видобуток бурштину, нелегальна вирубка лісу або взагалі заробітки за кордоном. У кожній з цих сфер зайняті десятки і навіть сотні тисяч людей. І всі вони заробляють як правило досить непогані гроші, маючи доходи в кілька разів вище, ніж показує статистика. Всім цим людям, звичайно, смішно чути, коли якийсь шахтар з Краснодона, вколюють на офшорних-ахметовський ДТЕК, розповідає, що вони живуть за його рахунок.
Насправді податки в Україні не платять ні захід, ні схід. І донбаські олігархи, і дрібні контрабандисти з Львівської області єдині у своєму бажанні обдурити державу і нічого не перерахувати в бюджет. Але різниця структур економік заходу і сходу призводить до того, що в першому випадку тіньові доходи в основному залишаються на руках у місцевого населення, а в другому - у власників індустріальних гігантів. Якщо у Львівській області або на Волині тіньовий дохід мають тисячі селян, щодня копають бурштин або переправляють до Польщі цигарки, то працівник Єнакіївського металургійного заводу не може нічого приховати. Він отримує на руки фіксовану зарплату, а тіньовий дохід отримує і приховує лише його роботодавець.
Розглянемо приклад. Це Східниця. Невелике селище у Львівській області недалеко від Трускавця. Сюди зазвичай приїжджають пити мінеральну воду і дихати гірським повітрям. За зовнішнім виглядом відразу і не скажеш, що це село знаходиться в Україні. Можна припустити, що на фото Польща або Угорщина. Вид псує тільки будівництво на передньому плані - це зводиться черговий приватний готель.
е берутся деньги у жителей Западной Украины? Где они берут деньги, чтобы покупать недвижимость в городах и коттеджи в селах?

бегемот, begemot, begemotmedia, новости, почему, восток, запад, жизнь, доходы. Украина
Східниця нічого не виробляє, тут немає гігантського димного комбінату. Зате тут із землі всюди б'ють мінеральні джерела. Це дозволяє жителям залучати туристів і непогано заробляти на них. Очевидно, за статистикою Східниця - лише чергове бідне українське село. Але насправді тут всюди 2-3 поверхові котеджі і будівництва. Є кілька готельних комплексів, але туди їдуть більш забезпечені клієнти. Ті ж, у кого грошей не так багато, зупиняються у приватників. На будинках тут всюди висять оголошення про здачу житла в найм. Майже кожен котедж - це міні готель, де здаються кімнати.
Бізнес-план досить простий. Спочатку житель села їде на заробітки в Польщу, Італію чи Іспанію, де заробляє стартовий капітал. Потім на ці гроші на місці старої хати зводиться просторий особняк. Після цього господар починає здавати житло і заробляти на туристах. На відміну від Криму, де сезон триває 3 місяці, в Карпати приїжджають відпочити і взимку і влітку. Туристи в Східниці є круглий рік.
Там де турпотік - там і торгівля. Східниця розташована недалеко від польського кордону, тому на місцевому ринку в основному торгують контрабандою.
Європейські товари продаються за смішними цінами, пачка кави може коштувати в два рази дешевше, ніж в київському супермаркеті. На лотках можна знайти все, що завгодно - вискарь без акцизу, макарони, консерви, солодощі, побутову хімію. Туристи шикуються в черги. Торгівля йде абсолютно відкрито. Нікого не ганяють за «контрабас».
бегемот, begemot, begemotmedia, новости, почему, восток, запад, жизнь, доходы. Украина
Природно, все це нелегально. А в зворотному напрямку через кордон переправляють контрабас в ще більших кількостях.
Жителям Донбасса здається, що хитрі западенці живуть за їх рахунок, нічого не виробляють, обманюють державу. Але насправді держава обманюють і ті і інші. Жителі Сходу самі того не розуміючи кують офшорні капітали Ахметову та іншим олігархам, і мимоволі є співучасниками їх незаконного збагачення. Жителі Заходу в основному самозайняті, тому кують капітали в першу чергу самим собі, а також корумпованим чиновникам, яким платять хабарі за можливість працювати.
Донецький олігарх ховає прибуток в офшор, щоб піти від податків. А копачі бурштину з Волині взагалі не потрібен ніякий офшор, оскільки його галузь повністю знаходиться в тіні. Схеми різні, але сенс один і той же - нічого не заплатити в бюджет.
На заході України панує щось схоже на анархію. На сході - совкова вертикаль.
У першому випадку прибуток від діяльності тіньового сектора ділять між собою тисячі людей, у другому - невелика група господарів життя, яка для збереження такого положення постійно переконує найману робочу силу, що їй погано живеться через якихось «ледарів-западенців».
Мабуть, в цьому з полягає основна відмінність економік східних і західних регіонів України, яке накладає свій відбиток і на ментальність місцевих жителів.
Денис Казанський

Немає коментарів:

Дописати коментар