Рік тому син попросив зводити мене на присягу патрульної поліції Києва. Дивна прохання для дитини 9-й років від роду. Ще більш дивним було те, що він терпляче чекав поки захід закінчиться. Адже на вулиці тоді було +32. А навіс для глядачів влади міста ... ну як то передбачити забули. Огорожа - так. Оточення - так. А навіс або роздачу води - не до того було. Проте син хотів достояти до кінця і особисто поговорити з поліцейськими. На моє запитання «навіщо?» Від того ранку відповів «Хочу побачити поліцейських, з якими можна просто говорити».
Треба визнати, він не помилився. Як і сотні інших. Поліцейські розмовляли, пояснювали, фотографувалися. А далі була робота. Яка могла або остаточно затвердити авторитет поліції або його знищити.
Передумови були і для того і для того.
Дякую за звички. Вперше в країні, де слово «мент» знають в дитячому садку, а «володимирський централ» популярна пісня в патруль запросили освічених, культурних. Не просто покликали. А на умови жорсткого відбору. Ось і вийшло, що патрульні виділялися своєю освітою і інтелектом.
Другою відмінністю була мотивація. Люди знали на що йшли. Поліцейський - це брудна робота часто з проявами найгірших рис людини. І так кожного дня. Люди йшли не за грошима або самоствердженням. Йшли міняти країну. З самого низу. А заодно і змінювати себе.
Міняти себе? В який бік? А ось це вже залежало не тільки від них самих. Але і від суспільства. Адже як би там не було:
Ми звикли до слова «мент»
Ми не звикли виконувати норми «від і до». Адже якщо ніхто не бачить і на червоне світло побіжимо і "тапку в підлогу» в машині. Так просто часто сприймаємо закон як щось з іншого світу.
Ми звикли, якщо «попалися», «вирішувати питання». Тобто пропонувати на лапу.
Ми чекали від поліції дива. Самому робити, змінюватися неприємно, довго. А ось думати, що вийдуть кілька сот молодих, розумних на вулиці і на тобі, Швейцарія - це приємно.
І, нарешті, ми впевнені в своїй святості. Тобто приводити свою поведінку до норми? «Так я ж нічого - я по дрібниці. Нехай спочатку інші стануть нормальними ».
Все це могло досить швидко нівелювати і освіту і підготовку і мотивацію нових поліцейських. Вони повинні були витримати іспит.
Екзаменаційний рік або «і їх ненавидимо»
Далі була робота. Іспит для поліції, довжиною в рік. Який багато розставив на свої місця.
І вже перші місяці роботи поліцейських (не тільки в Києві - і в інших містах) показав, що суспільство готове, використовуючи фразу його відомого представника, «помножити на нуль» початковий авторитет структури.
Всі очікували, що нова поліція не буде брати хабарі. І раптом з'ясувалося, що не беруть. Виявилося - це неприємно. Очікували адже, що не «вирішувати» з іншими. А коли «не вирішили» з тобою, а виписали штраф, затримали - це вже жахливо. Вийшло забавно. Стару міліцію не любили за те, що брали на лапу. Нову починали тихо ненавидіти за те, що не беруть.
Очікували рішучих дій. Але трапилася стрілянина по машині і смерть пасажира. Знову хвиля негативу. Мовляв ну і що, що хлопці під алкоголем і наркотою вирішили покататися. За це стріляти? Логічно - кожен поставив себе на місце водія і пасажирів. Адже поїхати додому на авто, перевернувши чарку «на ціпок» багато хто вважав нормою. А там зловлять або не впіймають - рулетка. Та й домовитися трохи що можна. Демонстрація була інша. Домовитися не можна. Відразу обурення. Але дивно: багато ставили себе на місце водія. Але мало намагався приміряти роль потенційної жертви. Мами з коляскою, що переходить дорогу, водія зустрічного авто. Або просто людини на тротуарі, зупинці. Фактів, коли обкурений або п'яний як чіп громадянин України тисне громадян-пішоходів безліч. Однак це «не зі мною». І в таких випадках знову винна поліція - не запобігла. А коли запобігли - теж винні. Мовляв не тими методами.
Кадрова політика. Ох як смакували в пресі і в обговореннях факти негідної поведінки поліцейських. Або помилки кадрової роботи при відборі. Поліція погана! Однак не замислювалися, що поліцейські не з Марса прилетіли. Вони - частина суспільства. І якщо навіть після двох років війни в будь-якому місті (без винятку - соціологія підтверджує) можна знайти любителів русского мира - чого чекати від поліції. Якщо в країні діє принцип «Не підмажеш - НЕ поедещь» - логічно, що і в поліції можуть бути ексцеси. Все це було. Але справа в кількості і реакції. На вже кілька тисяч нових працівників (і патрульних і інших-реформа потроху йде) близько десятка випадків негідної поведінки. Вибачте, це менше відсотка. Як на мене - хороший показник ефективності відбору кадрів. Друге, чим відрізняється поліція - робота з «негідними». По-перше їх затримують, звільняють. І про це говорять. Що так само ново.
Розширення функцій і прояв роботи поліції там де не чекали. Типовий приклад - знесення незаконних МАФів. Поліція покликана забезпечити порядок в процесі таких заходів. Вона робила свою справу. Знову хвиля негативу. Як же так - мовляв торгували собі, а тут копи. Одним словом, зрада. А то, що точка загороджує вихід з метро, що пройти по тротуару неможливо, та врешті-решт, що не можна ось так просто прийти куди хочеш і розгортати базар ... А це вже «не про нас». Нам просто хотілося тут. І все! Та й раніше адже «вирішували» з міліцією. А ці грошей не беруть. Гади!
Ще одним ударом по поліції стало став новий закон. Адже зараз всі колишні міліціонери - поліцейські. Те, що нових патрульних на момент «перейменування» було менше 2% ніхто не замислювався. Зате смакував новину «затриманий поліцейський» ... Хто він - міліціонер «старої школи» або нова людина - вже не було важливо.
Рутина, звички. І це добре
Змінювалися і самі поліцейські. Перші виїзди були цікаві і нові. Потім почалася рутина. Небезпечна, неприємна, пов'язана з купою негативу. Це найскладніше - залишитися в таких умовах самим собою. Тим більше, що позитивних емоцій від суспільства ставало все менше і менше. Частина причин виклав вище. Ще одна - ми теж звикли. І почали сприймати те, що було в дивину як норму.
Непомітно так ми звикли до того, що не бачимо міліціонерів біля кіосків або Півняк. Зате впевнені - поліція приїде швидко.
Звикли до того, що на дорогах помітні патрульні екіпажі. І що вони реагують на порушення правил. Те, чого раніше не було.
Звикли до того, що поліцейського можна просто попросити допомогти. Або він сам іноді приходить на допомогу. Чи не в випадках правопорушень. Просто так. Приємно. І до такого звикаєш.
Звикли, що поліцейські будуть з тобою розмовляти. Пояснять, покажуть. Звикли і до того, що розмова приємний.
Звикаємо до того, що можна жити «не вирішуючи питання». Менше порушувати. А поліцейські при оцінці ситуації будуть оцінювати вчинки. Але ніяк не вміст візитниці або товщину твого гаманця.
Багато до чого звикли за цей рік. Ці звички змінюють нас самих. Що стосується поліцейських ... Рік тому я писав, що перший набір не на довго. Люди підуть в інші сфери. Але вони здатні створити правила, норми, звички і традиції за якими будуть працювати інші. Ті, хто прийде пізніше. І як би там не було, після помилок і невпевненості перших тижнів, протидії старої системи, негативної рутини цього року вони змогли. Ми звикли. Вони звикли. І це головний результат. Звикли до хорошого. Крім того, на хорошому прикладі вчаться інші. Для мене показником правильності були факти, коли поліція (колишня міліція) в регіонах починала переймати підходи патрульних. Значить люди готові змінюватися. Звичайні люди і люди в погонах.
Тому СПАСИБІ поліцейським. І все вийде. Все буде Україна!
Ігар Тішкевіч
Немає коментарів:
Дописати коментар