Менон: Що ти, скажеш мені, Сократ: чи можна навчитися чесноти? Або їй не можна навчитися і можна лише досягти її шляхом вправи? А може бути, її не дає ні навчання, ні вправу і дістається вона людині від природи або ще як-небудь?
Сократ: Тут я поділяю нужду моїх співгромадян і докоряю собі в тому, що взагалі знати не знаю, що ж таке чеснота. А якщо я цього не знаю, то звідки мені знати, як її досягти? Хіба, по-твоєму, можливо, взагалі не знаючи, хто такий Менон, знати, гарний він, багатий чи, знатний чи або ж зовсім навпаки? По-твоєму, це можливо?
Менон: Ні, звичайно. Тільки справді ти, Сократ, знати не знаєш, що таке чеснота? Так нам і розповісти про тебе там, у себе вдома?
Сократ: І не тільки про це розкажи, мій друг, але і про те, що я, здається, ніде не зустрічав людини, яка б це знав ... Ти сам, Менон, заради всіх богів скажи мені, що таке, по- твоєму, чеснота?
Менон: Чи не так уже й важко це сказати, Сократ. Для початку візьмемо, якщо хочеш, чеснота чоловіки: легко зрозуміти, що його чеснота в тому, щоб справлятися з державними справами, на добро при цьому друзям, а ворогам шкодячи і остерігаючись, щоб самому від кого не випробувати шкоди. А якщо хочеш взяти чеснота жінки - і тут неважко розсудити, що вона полягає в тому, щоб добре розпоряджатися будинком, дотримуючись все, що в ньому є, і залишаючись слухняною чоловікові. Доброчесність дитини - і хлопчика і дівчинки - зовсім в іншому; в іншому і чеснота старого людина, хоч вільного, хоч раба. Існує безліч чеснот, так що нітрохи не важко сказати, що таке чеснота. Для кожного з наших занять і віків, в кожній справі у кожного з нас своя чеснота. І точно так само, Сократ, по-моєму, і з вадами.
Сократ: Здається, Менон, що мені випало велике щастя: я шукав одну чесноту, а знайшов як би цілий рій чеснот, що осів тут, у тебе. Але все-таки, Менон, якщо я, продовжуючи порівняння з роєм, спершу тебе, якою є сутність бджоли і що вона таке, а ти скажеш, що є безліч різних бджіл, як ти мені відповіси на моє друге питання: "За твоїми словами, їх тому безліч і тому вони різні і не схожі один на одного, що вони - бджоли? або ж вони відрізняються не цим, а чимось іншим, - красою, величиною або ще чим-небудь подібним? " Скажи, що відповів би ти на таке питання?
Менон: Звичайно, я сказав би так: "Одна відрізняється від іншої зовсім не тим, що вони все - бджоли".
Сократ: А якби я потім запитав: "А тепер, Менон, скажи мені, чому, на твою думку, вони зовсім не відрізняються один від одного і що робить їх всіх одним і тим же?" Ну-ка, можеш ти мені це сказати?
Менон: Можу.
Сократ: Але ж те ж саме відноситься і до чеснот: якщо навіть їх безліч і вони різні, все ж є всіх у них одна певна ідея: вона-то і робить їх чеснотами, і добре б звернути на неї свій погляд того, хто відповідає і хоче пояснити запитувачу, що таке чеснота ...
( "Діалоги", Платон)
Олеся Яхно
Немає коментарів:
Дописати коментар