Є такий психологічний феномен, який називається ефект Розенталя, або, в більш красивому варіанті, «ефект едипу». Якщо формулювати його максимально примітивно, то якщо ви сприймаєте неправдиву ситуацію як істинну, то це призводить до того, що помилкова ситуація стає справжньою насправді. Наприклад, якщо вам перед зустріччю з незнайомою людиною скажуть, що він вважає вас гордовитим ублюдком, то ви з величезною часткою ймовірності будете спілкуватися так, що людина, насправді не думав про вас погано, і справді вийде із зустрічі з відчуттям, що ви - самий що ні на є гордовитий ублюдок. Хибна ситуація стала справжньою. Ой!
Інший приклад, ближчий для нас. Росія століттями прокачувала своїх громадян імперськими тезами. Ну, ви в курсі: «кругом вороги», «Україна - це Малоросія», «у Росії тільки два союзника - армія і флот», і так далі, і тому подібне. По факту це призвело до того, що більшість росіян, з дитинства вивчають історію саме в цьому, імперському ключі, перестають сприймати проект «Росія», поданий в будь-якому форматі, крім імперського. Інакше кажучи, для більшості населення Росії ця сама Росія не може існувати в будь-якому вигляді, крім як імперією; керівництво Росії, розуміючи ці настрої громадян, поводиться відповідно (Придністров'я, Грузія, Крим, Донбас), що призводить - бінго! - до того, що гасла про «ворогів колом» стають з брехні справжнім фактом.
У 1990-х роках ні Америка, ні Європа не були Росії ворогами. Навпаки, Росії допомагали щосили, вливали гроші в економіку, годували голодували (без жартів, голодували) росіян «ніжками Буша», допомагали писати плани переходу економіки від планової до ринкової ... З боку це виглядало як допомогу старому наркоману, який спробував злізти з імперською голки. Росія, здавалося, дійсно зможе кинути погану звичку лізти в справи сусідів по карті. І іноді здавалося, що у неї вийде, що імперський наркотик залишиться в минулому, а найбільша країна в світі зможе стати нормальною демократичною державою, гідним членом світової спільноти, зрозумілим мешканцем в багатоквартирному будинку, з яким і привітатися в під'їзді не соромно, і поговорити під сигаретку і пиво приємно, та й грошей іноді можна зайняти.
Якщо ви ще пам'ятаєте співробітництво Росії з НАТО, публічне обговорення можливого членства РФ у Євросоюзі, активну роботу іноземних фондів - це все ось той період надій. Навіть явне втручання Росії в політику сусідніх держав (Придністров'я, Абхазія, Осетія) трактувалося оптимістично налаштованими європейцями і американцями доброзичливо: «Ну, разок уколовся - ну буває. Це ж жахливо складно - ось так відразу взяти і кинути. Треба по чуть-чуть. Але все вийде, ми віримо. Один раз - не імпераст ». Ага, як же!
Вся ця конструкція моментально впала, коли зав'язав наркоман зірвався остаточно. У 2014 році, після анексії Криму, коли всім відразу стало зрозуміло, що Росія знову перев'язала руку гумовим джгутом і з захватом колеться, відбулися відразу три речі.
По-перше, колосально зріс рейтинг російського керівництва. Всі ті самі горезвісні 86% населення, які з дитинства не дуже розуміли, що Росія дійсно може розвиватися самостійно, без всяких там анексій і примусів до світу, і що «демократія» - це, виявляється, не лайливе слово, а реальний нехай до розвитку країни ... Так ось, ці 86% населення радісно завили і проголосили Путіна новим Сталіним, а Росію - імперією з усіма наслідками, що випливають з поколоти вен наслідками.
По-друге, те саме керівництво, побачивши зростаючі рейтинги, остаточно зрозуміло, що довіра мас можна і потрібно утримувати не реформами й демократією (це довго і фінансово невигідно для шановних людей, а то ще, дивись, всякі там ProZorro вводити доведеться, а кооператив «Озеро» цього не зрозуміє), а тупо зміцненням імперського міфу, і продовжили в тому ж дусі. «Тим же духом» виявився наш Донбас. Не поталанило.
І по-третє, як наслідок з перших двох пунктів, який прокинувся цивілізований світ зойкнув і почав оперативно притискати Россіюшку до нігтя, дробити економіку санкціями, політиків - відчуженням від процесів, а військову силу - вливанням коштів в Україну та армії країн НАТО. Самоісполняющееся пророцтво справдилося. Країна, яка напророкувала собі долю імперії в кільці ворогів, стала нею. Знову. Точь-в-точь, як в 1917-му, коли щодо демократичне Тимчасовий уряд, який проголосив Росію республікою, було повалено більшовиками, що призвело в результаті до появи Радянської імперії і «холодній війні».
Бінго! Магія. Чаклунство. І знову у Росії немає друзів, а є тільки армія і флот. І знову кругом одні вороги. І знову спроба притягнути до себе Україну, без якої Росія вважає себе неповноцінною. Класичний випадок історичної психіатрії. Закільцьованих історія, знову і знову. Again and again.
Проблема наша в тому, що ми - частина пророцтва Росії. «Без України немає Росії», - казав товариш Троцький в процесі заливання наших земель нашої ж кров'ю. Наше ж пророцтво сформульовано нещодавно, а існує давно. Ось воно: «Україна - це Європа». Від тієї самої Анни Ярославни, яка, як і її сестри, вийшла заміж за європейських правителів в рамках євроінтеграції XI століття, до нинішнього безвіза і стратегії «Україна в НАТО». Це і Данило Галицький, коронований Папою; це і гетьмани, активно заручається підтримкою європейських країн; це і УНР з Брестським договором, і УПА, і два Майдани. Це просте пророцтво, і наше завдання зараз - в черговий раз його виконати.
А заодно виконати і російське пророцтво остаточно. Раз без України немає Росії - так нехай Росії не буде. Наші пророцтва взаїмоїсьключаєми. І поки у нас з нашим виходить краще, нехай буде так. Амінь!
Юрій Гудименко
Немає коментарів:
Дописати коментар