Від дружинників Київської Русі до сучасних «кіборгів» — на території Козацької сільської ради (поблизу траси Умань-Золотоноша) розпочато будівництво «Національного військового парку-музею України». Ідейним натхненником цього проекту став приватний підприємець, волонтер, афганець і засновник Всеукраїнського військово-патріотичного центру-музею «Шампань» Олег Бойко. Нещодавно активісти ГО «Товмацький курінь» побували в гостях у ініціатора такої незвичайної ідеї та дізнались, що поступово до парку буде перевезено всі експонати «Шампані». Про плани, перешкоди та строки реалізації проекту дізнавався кореспондент «Шполяночки+».
Під будівництво парку виділено 12 гектарів землі. У майбутньому це буде хутір Нова Шампань, де Олег Бойко планує відтворити всю військову історію України. Наразі зводиться будівля самого музею — площею понад 1,5 тис. кв. метрів на 8 залів. На всій іншій території будуть розташовані у натуральну величину експозиції, присвячені Трипільській культурі, періодам Київської Русі, Козацької доби, Української революції 1917-1921 рр., Другої світової війни, діяльності УПА, історії партизанського руху, війні в Афганістані та АТО. А поки на трасі про майбутній об’єкт сповіщає невелика будівля із написом «Криївка» — «Територія для нескорених».
Ідейного патріота під час реалізації проекту постійно супроводжують неприємні перешкоди — днями музей у Шампані зазнав пожежі, яка знищила багато експонатів. Пан Олег не вірить у випадковість, вважає це диверсією з боку недоброзичливців. Так, черкаський журналіст і радник голови Черкаської ОДА Андрій Кравець написав у соціальних мережах наступне: «Найкращої імітації фігури Тараса Шевченка, яку я будь-коли бачив уже не існує, сьогодні вранці ця фігура Кобзаря згоріла дотла... Дорога вона була не тільки у грошовому еквіваленті (меценатом був Олег Васецький), а й чудовим виконанням майстрів американського «Голлівуду» і цілісною експозицією, яку організував Олег Бойко. Шкода, коли нищиться історія, а разом з нею — і частка історії сучасної. Пожежа в музеї Шампані поглинула і унікальні прапори, пошкодила багато зброї...»
Пан Олег — людина незвичайна. Схожий на козака-характерника, якого ніщо не може скорити. За його словами, нині він витримує великий тиск з боку родичів, цькування поліцейських, намагання відібрати у нього музейні надбання. Але, попри все, не збирається відмовлятися від свого масштабного задуму. Наразі, крім самої будівлі музею, на території майбутнього парку зводиться справжня бандерівська криївка, чи то пак, холодноярський схрон, для якого вже вирито вражаючий котлован.
— От якби мені в поміч небайдужих і спроможних меценатів, щоб справа швидше рухалася, — усміхається пан Бойко. — Та я задіяв всі свої сили, час і енергію, щоб моя мрія здійснилася і цей національний військовий парк-музей обов’язково стане унікальною родзинкою нашої держави. Взагалі-то таких парків у світі існує лише два — в Ізраїлі та Франції.
Життєва історія Олега Бойка вражає неабиякими пригодами. Із самого початку російсько-української війни в 2014 році він допомагає українським військовим на фронті. Ще коли тільки розпочиналися бойові дії, він організував закупівлю у країнах ЄС бронежилетів і касок для наших бійців та переправлення їх через кордон. Коли вперше це робив, то сталося так, що за це потрапив до польської буцегарні, бо за їхніми законами в Україну не можна перевозити більше одного бронежилету. До того ж, він поштовхався із польським поліцейським, мовляв: «хіба ти не розумієш, що москалі після того, як знищать Україну, прийдуть і до вас зі зброєю»! Та нічого не вдієш — там закон стоїть вище всього. Але у Львові активісти пікетували польське посольство з вимогою відпустити українського волонтера Бойка, і це подіяло. Хоча куплені бронежилети й конфіскували, потім волонтер із однодумцями запровадили інші, прийнятні, методи закупівлі амуніцій за кордоном. Для цього сотні українців погоджувалися попрацювати «мурашками» — кожен на собі перевозив бронежилет і каску. І коли сотні людей, вдягнених у ці амуніції, проходили кордон, польські митники лише посміхалися.
Незважаючи на всі труднощі, Олег Бойко обіцяє приїхати в цьому році на історико-просвітницький фестиваль «Товмацький курінь» і привезти виставку експонатів свого музею. Тож буде можливість кожному, хто бажає, поспілкуватися із сучасним українським характерником, подвижником національної ідеї.
Наталія ДАВИДЕНКО
Немає коментарів:
Дописати коментар