Черкаська топонімічна комісія пропонує замінити радянські та російські назви вулиць, які не потрапили під декомунізацію, на українські. Члени комісії підготували нові варіанти для 15-ти вулиць. 5 із них пропонують назвати іменами загиблих в АТО воїнів.
Попри те, що декомунізація офіційно завершилася, в Черкасах триває перейменування вулиць. Місцеві історики відзначають, що в черкаській топоніміці переважають російські назви. Тому пропонують це змінити й повернути місту «національне обличчя».
Сергій Шамара, доцент кафедри соціально-гуманітарних дисциплін Східноєвропейського університету, член топонімічної комісії:
«Після декомунізації проблем із поверненням Черкасам їхнього “національного обличчя” поменшало лишень наполовину. Відповідний закон фактично обійшов питання «дерусифікації» нашого та й багатьох інших населених пунктів. У назвах черкаських вулиць ще бачимо очевидний перегин на користь російських діячів. До того ж, у місті дуже багато дублетів – тобто вулиць та провулків, названих однаково»
Вулицю Нахімова пропонують перейменувати у вулицю Андрія Тарасенка або Андрія Терещенка.
Павло Нахімов – російський флотоводець, один із організаторів та керівників оборони Севастополя у 1854-1855 рр., герой Кримської війни.
Вулицю Нахімова пропонують назвати іменем молодшого сержанта Юрія Тарасенка. 39-річний черкащанин із 79-ї аеромобільної бригади загинув 4 вересня 2014 року, коли на колону військ під Маріуполем, в якій він перебував, напали бойовики. Похований у Черкасах.
Ще одна пропозиція – перейменувати вулицю Нахімова на честь Андрія Терещенка. Це черкащанин, який служив у 95-й аеромобільній бригаді Збройних Сил України. 23-річний боєць загинув 3 грудня 2014-го під час обстрілу Донецького аеропорту.
Ці ж варіанти назв пропонують і для провулка Чкалова у Черкасах. Валерій Чкалов – льотчик, Герой Радянського Союзу.
Може змінити свої назви і провулок та вулиця Пацаєва.
Віктор Пацаєв – радянський космонавт, перший астроном у світі, який працював за межею земної атмосфери.
Провулок Пацаєва історики пропонують зробити вулицею й назвати іменем отамана Запорозької Січі Івана Сірка. А саму ж вулицю Пацаєва перейменувати на гетьмана Петра Дорошенка.
Одне і те ж ім’я в Черкасах носять провулок і вулиця Алєксандра Нєвского – полководця часів Київської Русі. Свою популярність його особистість набрала лише в 1938-му році після прем’єри кінострічки про нього, відзначеної Сталінською премією.Провулок може знову отримати свою історичну назву – Хмільник. На ній раніше знаходилося урочище Хмільник. А вулиця Нєвского може стати вулицею Олександра Маломужа або солдата Маломужа.
Черкасець Олександр Маломуж пішов в зону АТО добровольцем. 29 серпня 2014 року він загинув під час виходу з Іловайського котла.
Вулиця Крилова може отримати або ім’я українського письменника-дисидента Василя Стуса або полковника армії УНР Петра Болбочана.
Вулицю Ярославську пропонують перейменувати на честь одного з ідеологів українського націоналізму, першого керівника Організації українських націоналістів (ОУН), полковника армії УНР Євгена Коновальця або члена Центральної Ради, посла УНР у Греції Федора Матушевського. Останній родом зі Сміли Черкаської області.
Вулиця Якубовського може отримати нову назву – прикордонника Павла Лазаренка (солдата Лазаренка) – оршанецького прикордонника, який повернувся з Іспанії в Україну і добровольцем пішов на фронт. Загинув 14 липня 2014-го.
Також у Черкасах може з’явитися вулиця Степана Бандери, головного ідеолога українського націоналізму. Його ім’ям пропонують замінити назву вулиці Олександра Можайського, російського офіцера.
Ім’ям полеглого в АТО Віктора Бойка пропонують назвати провулок Володимира Стасова, російського музичного та художнього критика. Віктор Бойко проживав у Черкасах, загинув 18 липня 2014 року.
Замість вулиці Стасова в місті може з’явитися вулиця уродженця Монастирищенського району – Митрополита Липківського. Інший варіант – Євгена Деслава, французького кінорежисера з Черкащини.
Вулиця радянського космонавта, другої людини в космосі Германа Титова може отримати назву – Титарна. Титарна від слова «титар» – церковний староста.
Вулиця Добровольського названа на честь українського льотчика-космонавта Георгія Добровольського. Проте народився він у Одесі. Комісія пропонує повернути їй історичну назву – Сінна. Сінна – від слова «сіно». Раніше на ній торгували сіном, фуражем.
Також комісія пропонує альтернативну назву цій вулиці – гетьманів Скоропадських, які родом із Умані.
Вулицю, названу на честь радянського космонавта Владислава Волкова, який загинув на космічному кораблі «Союз 11», пропонують змінити на гетьмана Мазепи або Івана Мазепи. Історична її назва – Гостромогильна – багатьом черкащанам не сподобалася, тому цей варіант комісія відкинула.
Всі нові назви мають винести на громадські слухання. Після цього їх повинен розглянути виконком, а депутати – затвердити на сесії міськради.
Немає коментарів:
Дописати коментар