неділя, 12 лютого 2017 р.

"Ненавистю і безоглядній боротьбою прийматимеш ворогів Твоєї Нації..."

                                          Світлина від Maryna Mirzaeva.
93 роки тому (вночі з 12 на 13 лютого 1924 року) комісар польських окупаційних властей Міхал Кайдан закатував у львівській тюрмі під час слідства Героїню української національно-визвольної боротьби - Ольгу Басараб. Щоб зняти з нього провину за скоєний злочин, поліція поспішила “списати” вбивство на “самогубство” і стояла на своєму, незважаючи на те, що матеріали доказів геть чисто розвіювали її вигадку. Але се ще не все. Тіло жінки було віддано на розтин і дослід студентам медичного університету. Ось така “мораль” польських окупантів.
Ким же була для нас Ольга Басараб?
Мабуть все почалося з І світової. Дівчина вийшла заміж за чоловіка, що служив в австрійському війську. У листах до коханого ми бачимо вперше і, мабуть, востаннє щось ніжне і ласкаве у Басараб. Після смерті чоловіка на італійському фронті Ольга стала залізною леді, що поставила хрест на власних почуттях.
Ольга Басараб стає організатором 1 жіночої чоти Легіону УСС у Львові. У 1918—1923 рр. працює секретарем українського посольства у Фінляндії, бухгалтеромпосольства України у Відні, водночас була українською розвідницею.
Після ліквідації дипломатичних представництв ЗУНР 1923 р. Ольга повертається до Львова, де стає членом Головної управи філії Союзу Українок, активно співпрацює з Українською Військовою Організацією, є зв'язковою полковника Євгена Коновальця.
Арештували Ольгу 9 лютого 1924 року випадково, бо польська поліція прийшла на перевірку її подруги, з якої вони спільно винаймали квартиру у Львові. Саме у той день Басараб мала у шафі записи розвідки про розположення польського війська на Західній Україні. Її негайно було заарештовано і відправлено на допит до одного із найсуворіших комісарів у Львові.
Ольга Басараб відмовилася складати зізнання, не назвала нікого із своїх однодумців – членів УВО. Вона стала прикладом для багатьох наших жінок і дівчат, що сповідували ідеї українського націоналізму, ставши на шлях боротьби ОУН і УПА.
Ольга Басараб виповнила сповна основні заповіді Декалогу Націоналіста:
“Ненавистю й безоглядною боротьбою прийматимеш ворогів Твоєї Нації”, а далі: “Ні просьби, ні грозьби, ні тортури, ані смерть не приневолять Тебе видати тайни”
|                                              Світлина від Олександра Басараба.
|                                              Ол.Басараб крайній справа
                                               онук героїні....

Немає коментарів:

Дописати коментар