субота, 11 лютого 2017 р.

Народний орден: у Черкасах нагородили Героїв з усієї України


Фото: Про все
Із молитвою, хвилиною мовчання, сльозами, спогадами та з впевненою вірою у перемогу над ворогом – так у Черкасах проходила церемонія нагородження  «Народний Герой України». Тих, хто отримав цю нагороду визначали не чиновники, чи можновладці, а пересічні українці. І саме цим орден цінний для тих, хто його отримував - а це бійці, які боронять Україну в АТО, часто навіть ціною власного життя.
У Черкасах церемонія нагородження відбувалася у Будинку культури ім. Кулика. Сюди з’їхалися бійці з усієї України, їхні родини, друзі, волонтери, а також сім’ї тих героїв, які загинули в зоні бойових дій. Тож і церемонія проходила без пафосних промов, а у спогадах та розповідях про Героїв, які отримувалали нагороди. Бойові побратими переповідали про подвиги нагороджених, згадували їхні відважні вчинки. А вручали нагороди волонтерка Олена Шевцова та батько героя Небесної сотні Устима Володимир Голоднюк.
Фото: Про все
- На відміну від інших нагород, подання на орден «Народний Герой України» може зробити будь-яка людина. Це, наприклад, може бути дитина, яка вважає героєм свого батька, можуть бути бойові підрозділи, журналісти, одним словом – будь-хто, - розповідає організатор церемонії нагородження Віолетта Киртока. - Самі ордени виготовлені зі срібла, яке збирають теж прості люди. Хтось віддає ті срібні вироби, які у них поламалися, а хтось хоче, щоб часточка його срібла була у цій нагороді. Наприклад, спортсмени віддають свої нагороди. З цього абсолютно безкоштовно ювелір виготовляє самі нагороди.
Фото: Про все
Найголовніша мета такого нагородження – це відзначення героїв.
- Звісно, серед хлопців є ті, хто вже отримував державні нагороди, але чимало таких, хто досі нічим не був відзначений. А цим хлопцям також потрібно показувати, що вони нам дуже потрібні, - додає організатор. – Тому ми й проводимо церемонії, хочемо, щоб кожний з них відчув це свято, щоб розуміли, що це все для них.
Сьогодні роздали 10 нагород. Хоча попередньо планувалося 11, проте один боєць не зміг вирватися з передової.
Фото: Про все
Серед нагороджених і двоє черкащан. Та, на жаль, орден присвоєний їм посмертно – це легендарний прикордонник, генерал-майор Ігор Момот та 23-річний капітан з Умані Андрій Кизило. Нагороду отримували їхні дружини. Вони обидві пережили важкі втрати і ніяка нагорода вже не поверне чоловіків, але це ще один доказ того, що кожна з них була одружена із справжнім Героєм.
Фото: Про все
- Це його визнання народом, люди пам’ятають його героїзм та подвиги, - каже про Ігоря Момота його дружина Надія. – Такого, як він - більше немає. Всього себе він віддавав людям. Він спав в одному наметі з солдатами, їв з ними з одного котла, він жив їхнім життям. Покажіть мені ще одного такого генерала?
Фото: Про все
Для побратимів та бойових товаришів Ігор Момот вже давно був Героєм. Про це вони розповіли на сцені під час нагородження. Вони пригадали і його позивний – Чужий, і згадали, як не вірили у його загибель. Але говорять, що для них було честю воювати поруч із такою людиною.
Фото: Про все
Справжнім Героєм, хоч і значно молодшим, є і уманчанин Андрій Кизило. Про нього розповідає його двоюрідна сестра Вікторія Михайлюк-Врачинська, яка тепер увесь час підтримує дружину брата:
- Волонтери нам розповіли, що цією нагородою Андрюшу збиралися й так нагороджувати, але не в цю церемонію, а на наступну. Але після того, як він загинув всі одноголосно вирішили, що його варто нагородити цього разу. Ця нагорода – це величезна підтримка для нашої родини. Насправді, зараз дуже багато людей нас підтримує. І я не знаю, як би ми пережили його втрату без такої підтримки.
Фото: Про все
Вікторія пригадує, що Андрій ніколи не розповідав про свої нагороди, хоча гордився ними.
- У нього був кітель і він вішав на нього ці нагороди, - згадує дівчина.
Фото: Про все
Варто додати, що окрім самого ордену бійцям дарували ще й невеличкі обереги – кукли-мотаники та брошки. До речі, кукли-мотанки виготовлені із зношеної форми бійців. Її прали, прасували і виготовляли обереги. А брошки робили діти із Краматорська.
Сама нагорода була заснована у 2015 році. Попередня церемонія відбувалася у грудні у Краматорську. А після Черкас у березні нагородження Героїв збираються провести у Маріуполі.
Фото: Про все
Фото: Про все

Немає коментарів:

Дописати коментар