Учора у стінах Дому Франка (Львівському національному літературно-меморіальному музеї Івана Франка) відбулося нагородження премією Івана Франка у галузі інформаційної діяльності. У номінації «За найкращий твір у телевізійній сфері» премію отримав Тарас Каляндрук за документальний фільм «Віденські стежки Івана Франка. Подорож на захист честі» (2016) (Львівська філія НСТУ). А в номінації «За найкращу наукову роботу в інформаційній сфері» – Наталя та Богдан Тихолози за науково-просвітницький інтернет-проект «Франко: Наживо». Премію лауреатам вручив заступник голови Комітету з премії ім. Франка, перший заступник Голови Держкомтелерадіо Богдан Червак.
Про це повідомляє кореспондент IA ZIK.
«Маю велику честь вручити цю урядову нагороду людям, які заслужили на цю премію. Кожного разу, коли засідає журі з премії ім. Івана Франка, завжди схиляюся до того, щоб цю премію надали не галичанам, а людям, які проживають на східній Україні, бо розумію, – як Іван Франко перейде Дніпро, це буде акт відновлення не лише історичної, а й національної справедливості супроти цієї визначної постаті. Але у даному випадку, коли журі ознайомилося з роботами, ми зрозуміли, що цим критерієм не можна користуватися, бо ці роботи, які стали переможцями, врешті-решт підкреслювали ту соборність, яку я розумів, коли дбав про те, щоб ця премія потрапила у гідні руки», – сказав заступник голови Комітету з премії ім. Франка, перший заступник Голови Держкомтелерадіо Богдан Червак.
Богдан Червак вручає премію Наталі Тихолоз. Фото: Микола Тис/ZIK
За його словами, фільм та Інтернет-сайт – це робота українців, які відчувають себе українцями, а вже потім європейцями і галичанами. Вони підкреслили глибину величності та унікальності, яка притаманна постаті Івана Франка. Богдан Червак підкреслив, що автори думали не тільки про те, що вони мають сказати, показати, а як це зробити. Маємо справу з сучасним трактуванням постаті Івана Франка.
Богдан Тихолоз ортимує премію від Богдана Червака. Фото: Микола Тис/ZIK
Також Богдан Червак зазначив, що сподівається на політичну волю міністерства фінансів України, щоб у грошовому вимірі ця премія вартувала Івана Франка.
Режисер, журналіст Тарас Каляндрук поділився ідеєю створення фільму: «До ювілею Івана Франка ми на Львівському телебаченні вирішили розкрити і показати, як зараз в умовах інформаційної війни російські вороги намагаються зробити з Івана Франка антисеміта. Світова громадськість підтримала точку зору, що Іван Франко не був ніяким антисемітом і ця інформаційна спроба російських спецслужб не вдалася. Ми створили фільм про віденський етап життя Івана Франка, в якому акцентували на аргументах, які запускає російська історіографія, і показали аргументи, які зафіксовані у віденських архівах і які незаперечно стверджують протилежне».
Тарас Каляндрук зазначив також, що фільм, який вони зробили, виявився єдиним фільмом про Франка, який зробили у ювілейний рік Каменяра.
Другий лауреат – Богдан Тихолоз розповів про їхній з дружиною Наталією проект «Франко наживо», який, за його словами, постав в результаті спілкування зі студентами. «Переконався, що студентське покоління, з яким працюю, погано відвідує бібліотеки. Натомість студентам легко дійти до Інтернету. І ми там повинні завойовувати свої українські території, пропонувати якісний продукт. Тому в цьому Інтернет-проекті вирішили молодим людям розказати все, що знаємо про Франка, – не академічною мовою, призначеною для вищої атестаційної комісії, а розповісти про Франка живою мовою для живих людей. Нам хотілося подивитися на Франка в трохи іншому ракурсі – без хрестоматійної патини і пафосу», – сказав Богдан Тихолоз.
Він зазначив, що цей проект, попри те, що він є авторським проектом подружжя Тихолозів, твориться за участі багатьох їхніх друзів, вчителів, партнерів. До участі в проекті запрошують усіх, хто має що розповісти про Франка та його родину живою мовою, щоб можна це було донести до широкого кола людей.
Немає коментарів:
Дописати коментар