Як звичайній людині, котра цікавиться минувшиною України, дізнатися відповіді на свої запитання, розповів під час відвідин Черкас відомий столичний історик, популяризатор історії Кирило Галушко.
У сучасному інформаційному просторі панують не факти і науковий аналіз, а різні інтерпретації цих фактів.
– Що робить людина, яка зацікавилася історією? Знаходить в Інтернеті версію подій, яка їй сподобалася, а потім сперечається із тими, кому подобаються інші версії, – зазначив історик.
Так з’являються російські міфи про Україну, якої, нібито, ніколи не було і яку вигадав «австрійський генштаб», і українські «ультрапатріотичні» міфи про те, що Чорне море викопали «давні укри». Потім із російських вигадок сміються в Україні, а з українських – у Росії.
– А між тим, існує справжня, об’єктивна інформація! – наголосив історик. – Бо є така штука як факти. Від них можна відмахнутися, але вони – дуже вперта річ і весь час нагадують про себе.
Щоб допомогти українцям дізнатися справжні історичні факти, експерти з вітчизняної історії створили спеціальний сайт під назвою «Лікбез. Історичний фронт» (http://likbez.org.ua/uk/). Мета проекту – привчити людей читати думки справжніх фахівців, які не можуть збрехати навіть із патріотичних міркувань.
– Тут можна знайти правдиві, науково обґрунтовані відповіді на запитання, які цікавлять багатьох. Наприклад, де і коли з’явилася назва «Україна», хто жив в українських степах до того, як їх завоювала Росія, яка історія «георгіївської стрічки» і як складалися стосунки між Симоном Петлюрою і євреями, – заінтригував Кирило Галушко.
Й одразу додав, що слово «Україна» і справді спочатку означало «окраїна», окраїна Русі. Але:
– Україна – єдина окраїна у світі, яка зробила кар’єру аж до європейської держави!
Харківське видавництво «Клуб сімейного дозвілля» залучило авторів інтернет-проекту та істориків-професіоналів зі всієї України (зокрема, з Черкащини – Віталія Масненка, Юрія Присяжнюка і Сергія Шамару) до створення 10-томного науково-популярного видання «Історія без цензури». Хоча з’явилися ще не всі томи, один із них уже переріс у потужне ілюстроване видання «Історія українського війська», яке буде презентовано на книжковому фестивалі «Форум видавців у Львові».
А ще київський історик запросив юних черкащан взяти участь у конкурсі молодіжних проектів під гаслом «Як зробити історію України цікавою для молоді».
Немає коментарів:
Дописати коментар