вівторок, 16 травня 2017 р.

Сепаратизм у соцмережах: провокації, санкції та спроба створення… ЧНР

Війна, що вже третій рік триває на сході України, вже давно триває і в інтернеті. У наш час комп’ютерних технологій вже нікого не здивуєш хакерськими атаками, зламаною особистою перепискою та проплаченими коментаторами.
Наразі кожна країна викидає величезні кошти, як на інтернет безпеку, так і на пропагування своїх ідей та переконань. Особливо активно працюють у цьому плані російські спецслужби.
Після Революції Гідності у мережі, як гриби після дощу почали з‘являтися різноманітні”Антимайдани”, “Штабы освобождения Украины”, “Славянские треугольники” та навіть “Черкасская народная республика”, що мала свій герб, гімн та прапор…
Особливо активно та агресивно працювала сторінка мережі “Вконтакті” “Антимайдан. Славянский треугольник. Черкассы”. Новини та матеріали провокаційного проросійського характеру викладалися тут декілька разів на день, кажуть у правоохоронних органах Черкащини. При цьому все-таки зазначаючи, що користувачами цих груп були мешканці Москви, Петербурга, Челябінська, тощо. Багато провокаторів–росіян заходять на черкаські сайти, сторінки міста у соціальних мережах. Таких провокаторів можна зустріти на сторінці “Типичные Черкассы” у мережі “Вконтакте”. Так, за кілька днів можна помітити активність зо двох десятків громадян Росії.
Зрідка і наші земляки попадаються нашим правоохоронцям. Так, за минулий рік двох мешканців міста Черкаси було засуджено за військові злочини у інтернеті, повідомляють черкаські силовики.
Так, згідно з вироком Придніпровського районного суду м. Черкаси мешканця м. Черкаси Палія Ю.П. визнано винним за ч. 1 ст. 110 КК України та засуджено до 4 років позбавлення волі з іспитовим строком 1 рік. Палій Ю.П. був активним учасником проросійських груп у соціальних мережах, де розповсюджував матеріали антиукраїнського змісту із закликами до зміни меж території та державних кордонів України. Також, Палій Ю.П. інформував терористів т.зв. ДНР/ЛНР про військовослужбовців ЗСУ, їх командирів, представників добровольчих батальйонів та волонтерів.
Також вироком Соснівського районного суду м. Черкаси громадянина України Івка М.І. визнано винним у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 109, ч. 2 ст. 110, ч. 1 ст. 258-5 КК України. Засуджений розміщував в соціальних мережах текстові повідомлення з прямими закликами до змін меж території України, насильницької зміни і повалення конституційного ладу та до захоплення державної влади України, а також здійснював матеріальне забезпечення діяльності терористичної організації т.зв. ДНР. Вироком суду Івку М.І. заочно призначено покарання у вигляді 8 років позбавлення волі.
Проте найбільш цинічним і підлим є навіть не розголошення військових таємниць та різні сепаратиські заклики. Наприкінці лютого, коли Черкащина втратила на Сході відразу трьох молодих хлопців, на їхніх сторінках у “Фейсбуці” та “Вконтакті” розгорнувся справжній шабаш. Переповідати написане не варто, зазначимо лише, що фрази на кшталт “Слава Богу шо сдох” – це найбезневинніше, що можна було побачити…
“Звісно, українці не стоять осторонь інтернет-війн. Є групи програмістів, волонтерів, які працюють саме в мережі, збирають інформацію про сепаратистів, їх групи, “зламують” їх ні комп’ютери, телефони. І відповідно вся ця інформація передається до СБУ для проведення розслідування”, – розповів черкаський волонтер В’ячеслав Скічко.
В’ячеслав радить черкащанам,  перш-за все припинити спілкування у російських соцмережах, бо уся наявна там інформація контролюється спецслужбами. Те саме стосується і російських поштових серверів “Yandex”, “Mail.ru”. Навіть такі мережі для спілкування як “Messenger” та “Wats up” не є безпечними. Вся особиста переписка в них теж може бути доступною спецслужбам ворогуючої країни.
“Якщо говорити про “Фейсбук”, то теж треба ретельно фільтрувати, кого додаєш у друзі чи у групи. Я зараз постійно “баню” таких інтернет-сепаратистів. Їх зазвичай легко вирахувати: на сторінці немає особистих фотокарток і особистих постів, є лише перепости. Акаунти створені лише кілька днів тому. Мала кількість друзів, тощо. Встрявгати у словесні перепалки я не раджу. Це лише викличе ще більший тиск. Ваш акаунт можуть атакувати, блокувати”, – дає поради волонтер.
Та просить особливо обережними в мережі бути тим, хто дотичний до АТО, є волонтером, солдатом, їх сім’ям, людям, що володіють державною таємницею. Адже були випадки, коли сепаратисти навіть “розводили на гроші” черкащан під виглядом допомоги українській армії. Тож коли просять про гроші, краще 10 разів перевірити з ким спілкуєшся.
Зрештою, крапку у цих мережевих війнах має поставити держава, захистивши свій інформаційний простір. І вже 16 травня Президент України Петро Порошенко підписав закон про санкції проти російських соцмереж та пошукових систем. Ці санкції зокрема торкнуться таких соцмереж як “Однокласники” та “Вконтакті”, частини пошукових систем.
“Президент Порошенко підписав указ про введення санкцій проти російських пропагандистських колись ЗМІ, а зараз знарядь гібридної війни. Підтримую. Як і санкції проти російських сайтів соцмереж, що є важливою складовою офіційних російських інформаційних військ. Нехай працюють за “порєбріком”, а українцям мізки не отруюють”, – оцінила рішення глави держави черкаська нардепка Ірина Геращенко.
Чи стане тепер менше сепаратизму у мережі – побачимо.
До-речі, напередодні 9 травня у “Фейсбуці” виникла ще одна провокативна група – “Черкасский бессмертный полк”. На щастя підтримало її аж… восьмеро містян. Тож маємо надію, що Черкаси на “інтернет-сепаратизм” чи будь-які інші прояви цієї маячні не захворіють.
Варвара Горова 

Немає коментарів:

Дописати коментар