Впродовж останньої доби після указу президента про "заборону вконтактє" лунають одні і ті самі тези від різних людей та вищого керівництва держави.
Частина мого життя була пов'язана з роботою в соціальних мережах і свого часу я непогано на цьому заробляв, тому, спробую розібрати їх, як бачу сам.
Теза №1. Вк змушує українців підтримувати росію. Президент хоче убезпечити інформаційне поле від шкідливого впливу.
Соціальна мережа — не продукт, не пропаганда і не чийсь рупор. Це — інструмент для розповсюдження інформації та комунікації. Не більше і не менше. В тому ж таки фейсбуці є величезна кількість проросійських спільнот з роликами від "россия24", але ж ви чомусь не стали вірити в путіна-царя?
Все залежить не від майданчика, де щось розміщується, а від вмісту контенту. Це те саме, що закрити цілий ринок через те, що на ньому знайшли декількох контрабандистів.
Коли в січні 2014, я 18річний юнак, пішов на Майдан, сталось це завдяки спільнотам в тому ж Вк, де розповсюджувалась інформація про протести в країні.
Основна аудиторія Вк в Україні - від 14 до 30 років. Найактивніша частина суспільства, яка здатна вийти на вулицю, до речі.
Ще більш абсурдною ця теза виглядає в контексті того, що в Україні працюють цілі інститути російської пропаганди, проти яких вже були досить радикальні протести. Мова йде про Інтер, газету Вєсті і багато-багато ще ЗМІ, які контролюються екс-регіоналами та олігархами, котрі є проросійсько орієнтованими і лиють стільки інформаційного лайна в мізки споживача, що їх варто не лише позбавити ліцензій, а й посадити до тюрем керівництво. Але бізнес-партнерів у нас не саджають.
Пропаганда? У відповідь їй має бути контр-пропаганда. У нас є ціле міністерство інформолітики з армією порохоботів.
Скільки проектів Україна запустила по інформпротидії впливу ворога?
Теза №2. Через Вк ФСБ збирає дані про користувачів. Взагалі ФСБ контролює Вк!
Ви дивлись колись профайли ваших друзів на Фб? Багато з нас самостійно викладає інформацію про себе у відкритий доступ, нічого не боючись. Особисто я, коли пишу статтю про чергового сєпара-колаборанта, 99% інфи, в тому числі і персональні дані, знаходжу просто завдяки гуглу.
Якщо фсбшників чи будь-які інші спецслужби цікавить щось про когось, то інформацію вони отримають в 99 із 100 випадків. І не важливо, преписуєтесь ви з друзями через фейсбук, ватсап, телеграм чи вк.
Якщо говорити, що росіяни читають наші переписки і роблять з цього досьє, взнають чим ми дихаємо і т. д., то тут теж промах. Ні, вони, звісно, читають, тут не сумнівайтесь. Але. Не знаю жодну людину, яка б вела серйозні справи через Вк. Таких просто не існує, бо для цього існують окремі месенджери (дирявий в плані безпеки і улюблений всіма Вайбер, нпрклд) та (уявіть собі!) приватні розмови.
ФСБ моніторить цю соцмережу, але не контролює її. Приклад — останні антипутінські та проти Мєдвєдєва акції організовувались через той же Вк. Оскільки соцмережа, як я казав, це майданчик, неможливо вказувати що робити в ній тій чи іншій окремій фізичній особі.
Теза №3. Заблокуємо Вк — українці перестануть там сидіти і дивитись порно, читати неправильні публікації і слухати піратську музику.
Не стануть. Для всіх, хто знає про існування "Tor" та "Opera VPN", цілком очевидно, чому.
Простою мовою — способів обійти блокування існує більше, ніж у президента тих самих бізнес-партнерів.
Крім того, далеко не всі провайдери можуть втілити в життя указ Порошенка чисто з технічних причин. Час, фінанси і нове обладнання — те, що потрібно для того, щоб "пукнути в воду", тобто зробити беззмістовну дію.Теза №4. Один з просторів, де ведеться війна — кіберпростір. Тому заборона соцмереж дає нам перемогу в ньому.
Кіберпростір — це те, що ми звикли називати "інтернет" та пов'язані з ним технології. Але в першу чергу це — простір. А це означає лише одне. Там, де його не заповнимо ми, його заповнить хтось інший. Його майже неможливо контролювати, але його можна наповнювати потрібними речами. Тут схоже з пунктом №1.
Підсумовуючи, не можу не написати про те, що сьогодні в Україні діє відкрито і не приховуючись агентура РФ, що працює на підвищення рівня проросійських настроїв. Це опоблок з усіма його шуфричами та бойками. Вони дістали із шафи стару тему "ущємлєнія рускаго", казочки про нацистів і йдуть збирати свій електорат під вибори, попутньо повертаючи його мізки в сторону росії. І нічого, нікому до них справи нема. Половина Одеси за капіталом належить тим же росіянам, але це не цікавить РНБО. А, ну і безвіз з РФ, мабуть, дуже підвищують рівень національної безпеки.
Більше того, особисто я виступаю зе те, щоб відмежовувати від України ВСЕ російське, принаймні, поки на Донбасі бойові дії, а Крим окуповано. І за те, щоб українці покидали той самий Вк, зменшували частку користування ним з ідеологічних міркувань, але шляхом еволюційним і завдяки грамотній роботі уряду, парламенту і президента в сфері покращення соціально-економічної ситуації та реальної боротьби проти російської загрози. Коли агенти ворога будуть не в парламенті, а корупціонери не на посадах, а на лаві підсудних і з вироком суду.
Сьогодні ж, неіснуюча заборона це битва з вітряками. Безглузда імітація боротьби за безпеку нації, котра є лише спробою створити сприятливі умови для подальшого паразитарного існування нинішніх політичних "еліт" і мінімізації протестних настроїв шляхом рубання комунікативних каналів між людьми.
Сьогодні ж, неіснуюча заборона це битва з вітряками. Безглузда імітація боротьби за безпеку нації, котра є лише спробою створити сприятливі умови для подальшого паразитарного існування нинішніх політичних "еліт" і мінімізації протестних настроїв шляхом рубання комунікативних каналів між людьми.
В значної частини суспільства такий крок влади викличе лише роздратування.
Коротко — нам потрібно відходити від усього, що так чи інакше пов'язано із владою РФ. Але інтернет, зокрема соцмережі, це не та сфера, де є місце для державної регуляції. Учорашній крок президента — імітація без глобальних наслідків. Такі дії влади завдають шкоду, оскільки є лише спробою зобразити реальну роботу по зміцненню наших позиції щодо Росії, якої по факту просто нема.
В решті-решт, чому така вибірковість? Чому не московський патріархат, не посадка відвертих впливових сєпарів, не націоналізація російського держкапіталу в Україні, не заборона "бессмєртного полка", опоблоку, медведчуківського "вибору", а саме цей крок?
Просто цікаво.
Про Яндекс та інші сервіси свою думку потримаю поки при собі. Побачимо, що буде далі.
P. S. Все набагато складніше, ніж ми собі можемо уявляти. В дискусії навколо теми Вк праві майже всі. І ті, хто кажуть про заборону, і ті, хто виступає проти. Якась дискусія Шредінгера, якщо чесно.
Сергій Стерненко
Немає коментарів:
Дописати коментар