середа, 3 січня 2018 р.

Борис Лятошинський


«Композитор, чий голос не доходить до народу, — то навіть не нуль, а від’ємна величина. І я прагнутиму, щоб моя музика була близька народові», — казав неперевершений український композитор Борис Лятошинський, один з найвидатніших класиків музики ХХ століття, геній, якого, на жаль, часто забувають навіть співвітчизники… Сьогодні День його народження і я пропоную згадати це гучне ім’я.
Борис Лятошинський народився 3 січня 1895 року у Житомирі, в сім'ї інтелігентів: батько був вчителем історії, директором гімназій, займався просвітництвом, мати – обожнювала музику, чудово грала на фортепіано і співала.
Музикою юний Борис почав займатися в гімназії. Вже у 14 років написав кілька музичних творів, серед яких струнний та фортепіанний квартети. Перші роботи Лятошинського з успіхом виконували у Житомирі, і це тільки одна з причиним вважати його музичним генієм.
У 1913 році юнак вступив до Київського університету на юридичний факультет. Тоді тільки-но відкрилася консерваторія, і Борис дуже хотів вчитися там... Тоді музикант написав листа тодішньому ректору Рейнгольду Глієру про те, щов читися у консерваторії – найбільша його мрія. І отримав чудову листівку, яка сьогодні зберігається в Музеї-квартирі Лятошинського: «Його Високоблагородіє пана Бориса Лятошинського запрошую до себе на перший урок. Професор Глієр». Це був початок дружби тривалістю в життя. А ще – музичної кар’єри Лятошинського.
Згодом і сам Борис став викладати – був одним із найвпливовіших педагогів в українській музиці, виховав таких учнів та музикантів як Леонід Грабовський, Валентин Сильвестров, Леся Дичко, Євген Станкович, Іван Карабиць. Зрештою, саме його студенти створили у 1960-х рр. яскравий феномен «Київського музичного авангарду».
За життя Борис Лятошинський створив безліч талановитих робіт. Здебільшого ми знаємо Лятошинського як основоположника симфонізму, автора п’яти симфоній, в яких маестро відобразив ритм життя нашої країни. Крім цього, Лятошинський – автор чудових опер, камерної музики, п’єс для фортепіано та інших інструментів…
Люді схильні пишатися та захоплюватися людьми, та інколи ми помічаємо чужих геніїв та впритул не бачимо своїх. Чи любите ви музику Бориса Лятошинського?

Немає коментарів:

Дописати коментар