Ще років двадцять тому важко було уявити будь-яку оселю у нас на Черкащині, де б не працювало дротове радіо. Сьогодні ж ситуація кардинально змінилася, – і тепер уже складно знайти будинок чи квартиру, в якій діяла б радіоточка. Створене ще в 1925 році дротове радіо, як засіб масового інформування населення, поступово відмирає. Звичайно, цьому є маса пояснень, адже в наш час суперновітніх інформаційних технологій змагатися з інтернетом, цифровим та супутниковим телебаченням, як і з FM – радіо, – дротовому уже не під силу…
Все це, звичайно, так, але у більшості сільських районів області якось із тими новітніми технологіями ще не склалось. Все ж таки, наше старше покоління звикло до дешевого та постійного джерела інформації – «домашнього радіо», тому й болісно переносить його відсутність. Підтвердженням цьому є постійні звернення черкащан до редакції нашого видання із наріканнями на роботу радіоточок у селах. Тобто, наші матері та батьки все ще надіються на відновлення і нормальне функціонування дротового радіо.
До речі, звертаються наші земляки у всілякі редакції чи до місцевої влади із скаргами на непрацюючі радіоточки, бо навіть не можуть зрозуміти, хто ж на сьогодні фактично займається цими питаннями. А власником радіомереж та оператором надання послуг дротового радіо нині є ПАТ «Укртелеком». Раніше це була державна компанія і до багатьох питань підходила із державницьких позицій, в тому числі і до утримання на більш-менш нормальному рівні радіодротової мережі. Нині ж «телеком» – підприємство приватне, де найбільшу частку акцій тримає олігарх Ринат Ахметов. Зрозуміло, що головне завдання для нього – отримувати прибуток, а оскільки дротове радіо давно нерентабельне, то таке й ставлення олігарха до проблем людей. Нещодавнє подвійне подорожчання надання послуг радіо призвело до ще більшого відтоку абонентів. Так само скорочуються штати працівників, які обслуговують радіомережі. Наприклад, в Черкаському районі на сьогодні задіяно на обслуговування дротового радіо всього 3 працівники. Звісно, якісно дбати про радіоточки та наглядати за радіодротами у всіх селах району вони неспроможні…
У свій час була пропозиція від власників «Укртелекому» передати на баланс діючу мережу дротового радіо місцевій владі. Але в місцевих громад немає ані коштів, ані спеціалістів, ані, що гріха таїти, великого бажання утримувати устаткування і комунікації на своїх плечах. Тим паче, що ті комунікації безнадійно застаріли та зносилися і часто потребують повної заміни…
Та найголовніше у цій «радіодротовій» ситуації все ж таки є не просто бажання наших селян мати інформацію із «домашнього брехунця». Якраз через «дроти» доходили в кожну домівку новини, суспільно важливі, мистецькі програми, вироблені національним радіо, тим же українським «Променем» чи каналом «Культура». Тобто, кожна сім’я могла зранку до вечора слухати україномовні радіопередачі, чути українську пісню тощо. Невже в наш непростий, фактично військовий час держава, наша влада не зацікавлені проводити через радіомережу державницьку українську лінію? Адже, на приватних FM-ках та телеканалах часто й українського слова не почуєш, а скоріше навпаки – там ефір все ще заповнений москальським шансоном чи «милом»…
До того ж, дротовий радіозв’язок був задуманий в тому числі і як засіб інформації в умовах надзвичайних ситуацій. А в наш час, в умовах війни на Сході, засоби миттєвого оповіщення населення, як ніколи, актуальні. Це, врешті-решт, чинник національної безпеки…
Тому, на наше переконання, відновлення та нормальна робота дротової радіомережі сьогодні абсолютно на часі. І це має залежати не від забаганки пана Ахметова і К, а від політичної волі нашої центральної та місцевої влади, тож потрібна чітка і конкретна державна програма оновлення та підтримки українського дротового радіо.
Немає коментарів:
Дописати коментар