На фоні розмов про відповідальність перед світовою спільнотою знахабнілої новітньої «імперії», у жовтні часто згадувався Нюрнберзький процес, який завершився рівно 70 років тому. Історія знає приклади народів, які не чекали міжнародного суду над військовими злочинцями, а самі судили їх. ТАК, УМАНЧАНИН З МОЛОДІЖНОЇ СКАУТСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ГАРЦЕРІВ СУДИВ ГІТЛЕРІВСЬКОГО ГАУЛЯЙТЕРА ДАНЦИГА…
Ян Віруш-Ковальський народився в Умані на Черкащині у революційному 1905 році. Одним із перших вступив до гарцерських рядів, у рік створення організації і здобуття Польщею незалежності від Росії – у 1918-му…
Гарцери називалися так на честь польських середньовічних лицарів-"гарцовників", які перед битвою виїжджали наперед польського війська і викликали на одиночний поєдинок найкращих лицарів ворога…
Загроза вторгнення військ нацистської Німеччини, яка ультимативно вимагала передати їй місто Данциг (Гданськ), сприяла призначенню Януша заступником комісара у справах оборони Варшави. Невдовзі його гарцери блискуче проявили себе в боях за польську столицю, а коли державу було окуповано, перейшли у підпілля. На цей час організація отримує назву "Сірі шеренги" – хлопці й дівчата розповсюджують антигітлерівські листівки, вивішують польські прапори і навчаються бойовому мистецтву, готуючись стати до справжнього бою. Ці навички знадобляться їм під час Варшавського повстання – гарцерські підрозділи "Зоська", "Вігри", "Густав" і "Парасоль" прославилися як незламні й хоробрі у поєдинку з регулярними військами Вермахту.
У червні 1944 року Ян Віруш-Ковальський був арештований гестапо, але вже через місяць його випустили – не вистачило доказів підпільної діяльності. Під псевдонімом Роман продовжував керувати економічним саботажем і зривом німецьких планів у кількох польських містах водночас. Був нагороджений кількома польськими медалями й орденами, зокрема Золотим Хрестом Заслуги.
Після війни очолив Спілку польських гарцерів і був обраний членом польського парламенту. Входив до складу Верховного Народного Трибуналу. Зокрема, брав участь у розгляді гучної справи колишнього гауляйтера Данцига, групенфюрера СС Альберта Форстера, відомого масовими розправами над поляками.
Ян Віруш-Ковальський помер від раптового серцевого нападу взимку 1963 року. Ім’я уманчанина назавжди залишилося у списку найбільших авторитетів і для гарцерів сучасної Польщі…
Андрій КРАВЕЦЬ (с)
Немає коментарів:
Дописати коментар