субота, 17 травня 2014 р.

119-річчя від дня народження Тодося Осьмачки відзначили у його рідній Куцівці.

 
Михайло Слабошпицький якось сказав: "Тодось Осьмачка свою особисту трагедію виводив із драматичної долі України й беззастережно пов'язував свої муки й страждання із фатальною залежністю митця від історичної долі його народу". Як на мене, кожен, хто знайомий із творчістю Тодося, скаже, що з цієї фрази неможливо щось відняти, чи щось додати до неї. Таке вже життя у цього літературного Прометея. Вогонь, що він намагався нам дати, лише тепер, по прошестю понад 50-ти років від часу, коли Тодось відійшов від нас,  дійшов. І розпалює наші серця, наші душі, наші сподівання й надії.
   Вшанування пам'яті видатного літератора, "без 5 хвилин Нобелівського лауреата" Тодося Осьмачки на його батьківщині, у с. Куцівка Смілянського району, що на Черкащині, цьогоріч відбулося усьоме.  Я тут побував здається вчетверте. Відзначу найперше - щороку кількість учасників щорічних вшанувань збільшується чи не в геометричних прогресіях. Започаткував такі заходи Фонд Тодося Осьмачки, який очолює мій інститутський  товариш, одногрупник Володимир Ткаченко, який тепер ще й очолює Черкаську філію Національної спілки письменників України. А його посестра, чудова письменниця для дорослих і дітей - Лілія Блискавиця у вчорашньому нашому спілкуванні повідомила, що, коли ропочинали, то у цей день збиралося чоловік 10. У моє перше відвідання Куцівки, було чоловік 35-40. А учора з'їхалося до цієї дивовижної місцини чоловік до двохсот. Тут були окрім самих куцівців, ще гості з Черкас, Сміли, Канева, Кіровограда, Одеси - усіх не перелічити.
       Учасниками та гостями заходів стали відомі українські поети, письменники, артисти, громадські активісти та діячі, а також всі зацікавлені шанувальники українського поетичного слова.
Напередодні благодатний дощ рясно окропив Куцівку, тому довелося дещо корегувати заходи, проводити їх в іншій послідовності, ніж спочатку планувалося. Але щирості почуттів, гарному настрою ніхто не перешкодив. І яскраве сонце та синє високе небо, які так любив Тодось, подарували зворушливе свято.
     Для вітань і оголошення результатів конкурсу слово було надано голові журі Всеукраїнської літературної премії імені Тодося Осьмачки, відомій поетесі, донедавна голові обласної організації НСПУ, а нині голові обласної ради Валентині Коваленко.
  Валентина Коваленко разом з професором Володимиром Поліщуком та зі спонсором Миколою Булатецьким вручили відзнаки та подарунки цьогорічному переможцю. Ним став письменник-новеліст Василь Трубай з Обухова, що на Київщині.



Василь Трубай





За словами Валентини Михайлівни, журі віддало перевагу саме цьому авторові за книгу "Натюрморт з котами", в якій проглядається велика глиба українського слова, на архетипному рівні.
Зі словом-відповіддю виступив і сам переможець. Він подякував членам журі за високу оцінку його творчості та організаторам толоки за запрошення приїхати на батьківщину Осьмачки.
   Учасники лірично-поетичної толоки відвідали також музейну експозицію нашого славного земляка, розміщеної в сільській бібліотеці, та храм Різдва Пресвятої Богородиці, відновленої історичної пам’ятки 1810 року з легендарним незламним хрестом, – церкви, в якій хрестили Тодося Осьмачку. Тут проведено молитву за поетом.
Потім в рамках заходу на вулиці, що носить ім’я видатного земляка, проведено "Поетичні вареники".
   А у фойє будинку культури свої виставки розгорнули видавці, бібліотекарі, художники та народні майстри Смілянщини. Цікаво було спостерігати за виступом артистів студентського театру під керівництвом заслуженої артистки України Тамари Власенко.
    Нижче пропоную оглянути світлини з учорашньої Куцівки:




Поетеса, до недавнього часу голова Черкаського відділення СНПУ, а нині - Голова обласної ради Черкаської області Валентина Коваленко.


Мій інститутський однокурсник, Президент Фонду Тодося Осьмачки, Володимир Ткаченко.


Виступ студентської театральної студії Черкаського національного університету ім. Б.Хмельницького.






Секретар НСПУ, письменник, поет Сергій Пантюк.




Мій добрий старший товариш Олекса Різників.




Онучатий племінник Тодося Осьмачки, гість з Кіровоградщини Степан Осьмачка. Ліворуч від нього - чоловік племінниці Тодося, який чи не останнім бачив письменника, Дмитро Щербатюк.








Олекса Різників, Одеса.



200-річна церква, яка пам'ятає Осьмачку.







З дзвінниці...




На дзвінниці з С.Пантюком.






На службі пам'яті раба Божого Теодосія...




Сільський голова Куцівки Ігор Волошин не перший рік не тільки присутній на заходах, а й безпосередній співорганізатор  подій цього дня.




Поетичні вареники.






До місця, де стояла Осьмаччина хата.




Про атмосферу, яка панувала у цей день не буду розповідати. Слів не підберу...




Немає коментарів:

Дописати коментар