понеділок, 3 жовтня 2016 р.

Куштан: Свідчення про існування Черкас в 1305 р. – недостовірні!

15 вересня 2016 р. в Черкасах була презентована книга Дмитра Куштана та Валерія Ластовського «Археологія та рання історія Черкас». Навколо неї одразу розгорнулася дискусія як в наукових, так і в «навколонаукових» колах.
Сумнівні «знавці», не читаючи книги, одразу почали наводити цілий ряд «доказів» стосовно визначення часу появи міста, звинувачуючи авторів у «науковому дилетантстві». Головний аргумент «адептів 700-річчя» – згадки про місто у деяких літописах та хроніках у контексті походів великого литовського князя Гедиміна на Київські землі на поч. XIV ст.
Але наскільки можна довіряти цим свідченням? Цей переказ з’являється у пізніх джерелах (після сер. XVI ст.), а до цього ні про який «похід Гедиміна», ні, тим більше, про Черкаси до кінця XIV ст. у давніх писемних джерелах не знаходимо. Стосовно походження та хибності цієї «вставки» у деяких літописах і хроніках писав відомий історик професор Володимир Антонович ще у ХІХ ст.
Вся оприлюднена інформація щодо літописів та хронік завжди була доступна. Чому її ігнорували черкаські історики та краєзнавці у 1980-х рр. – це вже інше питання. Чому й зараз ця аргументація є основною для висновків – це вже питання сучасної наукової культури та наявності відповідних знань.
Кожен робить висновки сам…
1
3
2(1)
4

Дмитро Куштан, археолог, старший науковий співробітник Інституту археології НАН України, кандидат історичних наук

Немає коментарів:

Дописати коментар