субота, 12 травня 2018 р.

Згадаємо

Світлина від Романа Ðœ. Коваля.  Ð¡Ð²Ñ–тлина від Романа Ðœ. Коваля.  Ð¡Ð²Ñ–тлина від Романа Ðœ. Коваля.  Ð¡Ð²Ñ–тлина від Романа Ðœ. Коваля.  Портрет Костя Пестушка намалював Дмитро Бур’ян.
На світлинах – Микола Гайдак, Леонід Доброгаєв, Олександр Пулюй і Кость Пестушко-Степовий.
12 травня 1883 р. народився Жигмунд ОЛЕКСИН, чотар УСС, сотник УГА. У 1920-х зазнав переслідувань поляків, був ув’язнений. Вийшовши на волю, працював учителем. Уповноважений дивізії “Галичина” на Рава-Руський повіт, голова табору Ді-Пі та управитель школи в Ляндгуті (Німеччина, 1944 – 1951), голова станиці Братства УСС у м. Клівленді. Людина особливих чеснот. Зразковий громадянин. Вважав необхідним прищепити молоді сентимент до української збройної традиції.
12 травня 1895 р. у Перемишльській гімназії почали викладати українською мовою.
12 травня 1898 р. у с. Малий Янисоль (тепер с. Мирне Тельмінівського р-ну Донецької обл.), народився Микола ГАЙДАК, козак Катеринославського повстанського коша, хорунжий 2-ї Волинської дивізії Армії УНР, інженер, доктор біології, академік УВАН, професор ентомологічного відділу Міннесотського університету, автор спогаду “Переправа повстанців через Дніпро біля села Вовніги” – про бої повстанців Катеринославського коша з червоними і переправу через Дніпро у вересні 1920 р. з правого на лівий берег, співавтор підручника “Американське промислове пасічництво: Курс лекцій” (Подєбради, 1937), автор понад 150 наукових і популярних праць із біології й бджільництва. Жертводавець на пам’ятник Тарасові Шевченку та Бібліотеку ім. Симона Петлюри в Парижі, побудову української православної церкви Св. Михаїла в м. Міннеаполісі та інші громадські й культурні заходи. Лицар Хреста Симона Петлюри.
12 травня 1900 р. народився Леонід ДОБРОГАЄВ, козак Армії Української Держави, повстанець отамана Євгена Ангела.
12 травня 1901 р. в родині вченого Івана ПУЛЮЯ народився Олександр ПУЛЮЙ, січовий стрілець, хорунжий УГА та Армії УНР. Учасник боїв проти поляків в обороні Львова. Як лейтенант Абверу використовував службове становище для допомоги українцям. Напередодні війни з СССР при 2-й німецькій армії створив добровільний український військовий відділ “Пума”. З цим відділом пройшов бойовий шлях від м. Ясс (Молдавія) до Миколаєва. На звільнених від совєтської влади територіях організовував українську адміністрацію, розподіляв здобуті від більшовиків продукти харчування серед населення. Відіграв позитивну роль у долі багатьох українських старшин, зокрема й полковника Армії УНР Якова Гальчевського. Здійснив низку винаходів у галузі електронної передачі звуків та музики, які використані в кінематографі.
12 травня 1920 р. в м. Кривому Розі Кость ПЕСТУШКО підняв повстання насильно мобілізованих до Красної армії. Цей день вважається днем створення Степової дивізії, яку очолив Кость ПЕСТУШКО-СТЕПОВИЙ (згодом БЛАКИТНИЙ). “За нетривалий період, – писали чекісти, – загін Степового виріс до 20000 осіб, мав дві гармати і кулемети…”
Вічна слава!
“Незборима нація”

Немає коментарів:

Дописати коментар