||
Історія і результати походу Міншрайка в Дику Раду вже розписана присутніми там блогерами, так я і сам вже виклав враження у відеоблозі. Однак, пару слів про візит в цитадель темряви черкнути треба, бо що написано пером, то не вирубати сокирою.
Якщо коротко, хто не в курсі, в лігві депутангов ми зустрічалися зі спікером парламенту - Андрієм Парубієм. Всі найголовніші питання на першій же хвилині матчу поставив Ярик Матюшенко «відвідуваність, відгук, недоторканність» - після чого міншрайк розчарування заулюлюкали, тому що теми для розмови були вичерпані відразу і остаточно. Ну не питати ж главу Верховної Ради - за скільки обіди в депутатській їдальні?
Однак протринделі з головним дресирувальником депутангов майже дві години. Переказувати все не буду - почитаєте у інших міністрів Міншрайка, а я скажу головне. Власне те, що повинен знати про Дикої Раді кожен.
Відчай на мене навалилося після невинного питання - чому не ставляться на голосування ті чи інші законопроекти. Андрій пом'явся трохи - що йому не властиво, він людина дуже прямий - і відповів. І мені стало погано, тому що заговорив він моїм голосом. Знаєте, часто кадети говорять - ось все життя це розумів, але не знав - як сказати. Тепер я знаю це почуття.
Група експертів дев'ять місяців готує законопроект. Витрачаються гроші, час і сили. Законопроект виноситься на голосування, і ти абсолютно точно знаєш, що кворуму не буде. Чи не прийдуть, гади. Знову полетять футбол дивитися. Після чого перспективний законопроект ляже в довгий ящик, і наступного разу спливе десь через рік - якщо спливе взагалі.
Так що краще його взагалі не виносити, а почекати, поки Юпітер в знаку Водолія і плями на Сонці будуть хоча б приблизно більш-менш передвіщати необхідне число «голосувальников». Хоча б з поваги до роботи експертної групи.
Те ж саме я говорив і писав після зустрічі з офісом реформ МОУ. Майже слово в слово.
Або ж - ще один хід: приймати ті закони, які мають шанс бути прийнятими. Як сказав сам Андрій: «Є битви, який не можна виграти, а є битви, в яких є шанс на перемогу. Вплутуватися треба в другі ».
Тут мені стало хуево вдруге і вже до кінця зустрічі.
Хтось скаже - молодець Парубій, краще так, ніж ніяк.
Я скажу - молодець Парубій, але погано справу, у нас немає інституту парламентаризму. Парламент є, а інституту - немає. Є самодіяльність. Дитсадок, де спікер, як воспіталка для Бешкетник, намагається зібрати відсталих дітей в пісочник, жонглюючи на дроті п'ятьма м'ячиками і видуваючи з рота «піди-піди», щоб утримати їх увагу.
Що це взагалі за парламент, в якому спікер, який відповідає за регламент повинен виконувати циркові номери, ставити педагогічні етюди та розробляти хитромудрі тактичні плани, щоб змусити його хоч якось працювати і видавити з цього кота, який потонув в самогоні, хоча б ще одну краплю рідини?
***
Парламент - не місце для талановитої імпровізації, яка залежить від енергії і винахідливості ентузіаста. Це системна установа, розроблене з десятикратним запасом міцності, щоб навіть десять долбойоб, взявшись за руки, не змогли перевернути його.
У нас - навпаки, десять чоловік не дають йому перевернутися. Допливе такий ковчег до Арарату?
Штати не змогли погубити навіть два інтелектуала Буша з еротичним саксофоністом у вигляді прокладки між ними - демпферні механізми державного апарату згладжували безглузді рухи тіла цих видатних мислителів, і щось мені каже, що Сполученими Штатами міг би керувати навіть кіт. Ну, якщо не кіт, то дельфін - точно.
У нас достатньо поміняти спікера, який відповідає за регламент, на кого-то, кому буде похуй все це шапіто, і шапіто повалиться набік при першому ж пориві вітру.
Врубав в тему, далі я вже слухав неуважно, розмірковуючи про несправедливість світу.
***
Римські легіони, як відомо, комплектувалися з погано навчених солдатів, часто взагалі не володіли навичками рукопашного бою, крім штатного «поштовх щитом, приставних крок вперед, стусан мечем - повтор циклу». Офіцери часто брали уроки фехтування у гладіаторів (на наші гроші - це як бухгалтер вчиться рахувати у циган), а полководці академії не кінчали.
Проте, легіони регулярно ввалюється варварам, які мали набагато краще підготовлених воїнів і часто талановитих стратегів - особливо на власній території і знайомому ландшафті.
Отримавши по зубах, римляни витирали закривавлені носи і йшли ... ні, не тільки бухати і з'ясовувати - хто винен, а й переписувати статут з урахуванням допущених помилок. В результаті з кепського матеріалу вийшла титанічна конструкція, іменована Pax Romana.
Тільки й того - створити статут, а на його основі - систему, яка, безумовно, буде давати збій в неминучих 10%, але решта перевірені 90% системних рішень дозволять дошагал в калігі аж до Палестини та Іспанії.
Наша Рада - це Ганнібаловой військо, яке, завдяки таланту полководців і азарту Майдану ще може дістатися до римської Капуи - але далі розкладання і кінець. Чим закінчилися Пунічні війни, знають навіть школярі.
Так шо ось: системного парламентаризму у нас немає. Є клуб за інтересами. Який змусити працювати можна тільки тактичними хитрощами - про які нам пан Андрій і розповів. На цьому тлі навіть кнопкодавство не виглядає таким вже страшним гріхом - рішення-то приймаються, слава Маніту.
Слухайте, може скасувати цей кворум взагалі? Хто прийшов - той і проголосував, а іншим і не треба, раз не з'явилися? І депутангі будуть не проти - гуляй собі скільки хочеш, гроші на зарплату для скарбниці невеликі.
***
Рецепти боротьби з прогулами Парубій озвучив - ви їх можете почитати в звітах Міншрайка. Це відрахування з зарплати і громадський осуд.
Однак ті депутати, для яких зарплата істотна - вони і так ходять на засідання, зовсім не через страх перед дісбонусамі. А ті, для кого це не гроші, хихикають в манжети і годинник Костянтин Вашерон. Ось воно, блять, і вилізло «кандидат Батарейкін - успішний підприємець». Ну як тут не проголосувати за успішного? Розбагатів сам, і нас збагатить. Ага зараз.
А ось громадський осуд ... Думаю, що громадський осуд почнеться з формату цивільних кластерів з контролю за обраними. Тому що совістити цю свинота через пресу і в блогах - справа марна. Тут не осуд потрібно, а цькування і переслідування.
Причому, як сказав Парубій - це мало не найкраща каденція за складом. Мені навіть страшно думати - яка була гіршою. Цур мене, цур.
***
«Ось і все, що я хотів сказати про креветках» (с). Рада зсередини маленька, не така мажорна, як Кабмін або Генштаб, наприклад. Оформлена в стилі «кукурудзяна бароко», сидушки в залі тверді і незручні (може, депутангі через це не ходять?), Пульти депутатів по дизайну нагадують помісь реліктового магнітофона «Шарп» і пральної машини, Савченко сидить в першому ряду крайня праворуч по проходу, їдальня була закрита, Парубій хороший і захоплений мужик в кількості одна штука.
Парламенту, як системного інституту влади, у нас немає.
Це все, що вам потрібно знати про Дикої Раді України.
Look Gorky
Немає коментарів:
Дописати коментар