Катедра ін да Харків, тому тижнів зо два з лекціями по раковеденію будуть перебої. Але треба увійти в розуміння, тут вам не цяцьки-Пєцкі, справи в місті Ха відбуваються максимально важливі і необхідні для побудови правильного майбутнього. Не всі ж вбивати, треба і про життя думати.
А крім того, будь-яка робота, відволікаюча від раковедення, по суті є відпочинком.
***
Коли я вперше опинився в Цитаделі, магістрів на місці не було. Великий Білл, як зазвичай, носився по світу, ганяючи безносі гострим і хромованим залізом всюди, де застане, а Хранитель засідав в конклаві за морями, слухаючи старшим і наставляючи юних.
Так що я в той раз навіть не зрозумів, що облогова суєта гарнізону всередині Цитаделі - якраз саме, що ні на є затишшя і спокій за місцевими мірками. Я взагалі тоді мало що розумів в кардіохірургії (якщо допустити, що я зараз в ній щось розумію), і неабияк соромився бігає навколо персоналу. Люди важливою справою зайняті, а тут якийсь письменник забрів. Писати все вміють, а ось ти спробуй серце зупинити і запустити, в проміжку спритно заштопати його в потрібному місці. Слабо?
Тим більше що потрапив я туди практично випадково - всюдисуща Кіра-з-Лампи зловила мене в Мережі, де я бовтався в неробстві, розпродавши нарешті книгу, і запропонувала відвідати Цитадель, якщо вже все одно їду до Харкова на зустріч з читачами.
Мене давно цікавили таємничі справи, які чиняться в Цитаделі, і я про всяк випадок сказав «так», десь у глибині душі сподіваючись потім злякатися, передумати і послатися на непередбачені обставини і щільний графік візиту. Але так вже влаштована Цитадель, що якщо тобі судилося опинитися в ній - то обійти її не вийде. Я розумію, що це двозначно звучить щодо Центру серцевої хірургії, і більшість прибуває в нього не по своїй волі. Дорога туди прокатана тисячами людей до глибокої колії, з'їхавши в яку, деяким містичним чином, в Цитадель потрапляють навіть ті, хто не шукає укриття від безносі за потужними фортечними стінами. Так що можливість прийти в Цитадель і піти з неї самостійно - це якийсь знак долі.
А з долею не жартують.
Я стояв і м'явся в вестибюлі, а потім раптово матеріалізувалася Кіра, яка провалилася прямо в вестибюль звідкись із паралельного шару реальності, і на правах коменданта Цитаделі потягла мене в свій «хол оф глорі», де на стінах висіли відрубані рогаті голови демонів і іржаві трофейні мечі.
Кіра перераховувала імена повалених демонів - всяких лаутенбахеров, Ейзенменгера і фалло, закликаючи в пентаграму невідомі стенози, коарктації і атрезії, повітря від її заклинань в кабінеті потемнів і засяяв, а мені стало ще сумніше. Відчував я себе як самозванець в солом'яною короні і з картонним мечем. Який я до біса письменник, якщо не можу осягнути не те що повний дефект предсердножелудочкового перегородки, а навіть частковий цей самий дефект?
Пізніше Кіра-з-Лампи зізналася, що відчувала себе приблизно так само - сидить бородатий письменник і з напруженим інтересом розуміюче киває головою. Хто його знає - про що він думає? І що йому розповідати? На щастя, Кіра ще не знала, що саме могло второпати обличчя у мене буває тоді, коли я ні чорта не розумію.
А потім ми пішли дивитися Цитадель.
Я стояв в наполовину відремонтованому кабінеті, з стелі якого стирчали дроти, а з підлоги якась залізна дугоподібна конструкція, одночасно схожа на деталь від балісти і пілотський ложемент жокеїв з фільму жахів «Чужий» режисера Рідлі Скотта, і гадав - яким чином ця підкова допомагає рятувати життя? Про те, що це дуже важлива штука, я тільки що дізнався від Кіри. Я з розумінням постукав по железяке кулаком, і знову глибокодумно кивнув - круто, мовляв, гарна підкова, годиться. Кіра зраділа, а я видихнув з полегшенням.
У самому центрі Цитаделі, її Святая Святих, я подивився на незрозумілу роботу мага-техніка, метушаться перед цілою мозаїкою моніторів, як в телеательє. Я побачив через скляну стіну завмерлих над білим простирадлом нерухомих Паладинів, провідних вже багатогодинний бій з безносі і її демонами. Не в силах зрозуміти що відбувається - я знову сказав «круто», і знову порадував глибоким розумінням Кіру. По-моєму, такого досвідченого в кардіохірургії письменника вона бачила в перший раз.
З повагою помацав свинцевий фартух, вагою з бундесверовскій бронник класу «шість плюс», схвально відзначив, що він важкий, і почав поглядати на годинник. З одного боку питань у мене не залишалося, а з іншого підтискав час, і було пора рухати на обід, щоб не зустрічатися з читачами голодним - це шкідливо як для письменника, так і для аудиторії.
І тільки потім я зайшов в палату, де сопіли живі душі, тільки що вирвані магами і лицарями Цитаделі з пащі безносі. І тут у мене по-справжньому заболіло серце. Добре, хоч в кардіоцентрі, а не на вулиці - це гарантувало негайну допомогу і високу ймовірність позитивного результату.
Душі були невеликі, а то й сказати крихітні. Найменша душа була розміром трохи більше долоні, обчислювала свій термін в цьому світі тижнями, а дроти, що обвивають її, робили її схожою на керовану ляльку. Я підійшов трохи ближче, придивився, душа поторсала маленьким носом, відкрила-закрила рот, потім зволила продовжити сон.
І я побачив Цитадель такою, якою вона є насправді: врятовані, сплячі під пильною охороною в післяопераційному санктуарії. Розчавлена лицарським сабатоном гадина-гіпоплазія, скорчившись в кутку. Латники-хірурги в операційній, рубаючи на смерть за життя з демонами безносі. Неприступні замкові стіни, наїжилися облоговими ангіографії, оксигенаторами, хірургічної сталлю, бойовими лазерами та іншими неймовірними машинами - включаючи ту саму гігантську залізну підкову, сенсу якої я не міг збагнути, навіть постукавши по ній.
І я зрозумів, що мені обов'язково доведеться повернутися сюди. Тому що - хіба бувають замки без бродячих менестрелів? Повинен же хтось про це скласти якщо не сагу, то хоча б пісню.
Правда, як водиться, розуміння зникло відразу після обіду. Події і враження помчали, перестрибуючи один через одного - ефір, зустріч, поїздка в Дніпро на машині з водієм, вписується болід в повороти щільно, як руку в лайкових рукавичку - та ще опинилася сином легендарного Комбата. Знову зустрічі, знову ефір, зустріч з колегою ... Так що додому я приїхав, практично стерши з пам'яті спогади про Цитаделі.
А потім прийшов лист від Кіри-з-Лампи. Магістри збираються в Цитаделі, Хранитель вже на своєму місці в башті, а Великий Білл прилітає через місяць зі своєю кочовий бандою, набраної по всьому світу, і є хороший привід, щоб скласти про Цитаделі, якщо не сагу, то хоча б пісню.
Я згадав весняні прапори над стінами твердині - білі і зелені, кольору Надії і Життя, кольору докторських халатів. Дійсно, доля.
- Збирай валізи, - сказав я значки. - Я їду в Цитадель.- Куди? - Уточнила Значок.- До Харкова.- Чи надовго?- На два тижня.- Значить, велику валізу, - з розумінням сказала Значок. Вона розбирається в таких речах.
- І коли виїжджаєш?- Скоро. Через місяць.
- І коли виїжджаєш?- Скоро. Через місяць.
Значок фиркнула, і уткнулась назад в планшет. Ну, ось як їй пояснити, що через місяць в такій справі - це дуже скоро?
Нічний потяг краще денного, тому що в ньому є вибір - спати чи не спати, а не тільки вибирати між стражданням з закритими або відкритими очима. Я вибрав опцію «Не спати», і почав думати про Цитаделі.
Десь далеко сідав на смугу важкий турбогвинтовий дракон зі сплячим в кріслі Великим Біллом. Правда, ієрархи такого рівня ніколи не сплять повністю, вони, як дельфіни, дрімають однією півкулею мозку, другою половиною особистості розбираючи на частини минуле і конструюючи майбутнє.
У вантажопасажирському відсіку дракона, чіпляючись за амортизаційні сітки, бовталася на повітряних ямах команда Білла - найманці життя і лікарі удачі, набрані з усього світу. Хтось правил перед висадкою на бруску холодний скальпель, хтось дописував нерівним почерком на планшеті лист далекій дружині, а хтось малював на обличчі зеленкою і йодом камуфлюючі смуги. Вони знали свою справу і чекали тільки торкання землі, щоб вступити з крил в бій.
У найвищій кімнаті Цитаделі адептки вбирали Зберігача в хрусткі облачення кольору весняної вільхи - срібні, як надія, і зелені, як життя. Адептки намагалися вберегти від дотиків пороху земного розпростерті стерильні долоні Лицаря.
Зшиваючи шари буття в ціле, завмерла в своєму притулку перебуває скрізь одночасно Кіра-з-Лампи.
Глибше, ярусом нижче, але все ще вище майбутнього бою, в своєму капонірі схилився над панелями маг-технік, ганяючи на рідкокристалічних гранях чарівного кристала тривимірні моделі битви. Червоні і зелені пойнти позначали приблизні місця прориву противника і угруповання резервів.
Над забороненим для всіх живих полем бою, остаточно розставляючи марки і стріли, стояли Паладин в важких освінцованних обладунках. В їх руках мерехтіла холодна хірургічна сталь. Паладин чекали команди. Їх зброєносці тримали в руках хірургічні затискачі з марлею і ватою - щоб вчасно прибрати піт з осіб стомлених лайкою воїнів.
Поле бою було довжиною приблизно шістдесят сантиметрів уздовж, і було йому від народження два місяці. Поле бою спало під наркозом.
У тихих коридорах Цитаделі завмерло ополчення, нервово стискаючи в руках рукоятки медичних каталок і ручки швабр - якщо ворог увірветься в Цитадель, битися до останнього будуть все.
Між Гарда, по коридорах, задихаючись, пробігали останні розвідники-діагности в легких, подертій на шматки ворожими стрілами шкіряних панцирах. Дознатчікі поспішно передавали засургученние пакети з останніми аналізами і розвідданими лікарям-віщунів. Очі провидців спалахували білим світлом, і вони, перебираючи тонкими пальцями пергаменти донесень, шепотіли щось на інших мовах в навушники магу-техніку і Паладин.
Технік розгортав картину в чарівному кристалі, а лицарі згідно кивали важкими вежами шоломів з наростами оптичних підсилювачів, і зовсім небагато, майже непомітно для людського ока, зміщувалися один відносно одного над шматочком плоті в розрізі тканини, перебудовуючи для атаки.
У дворі Цитаделі завив на місяць замковий пес. Чого вже тут - якщо в бій ідуть всі, значить все.
Час.
- Час владно над усіма, - сказав Хранитель Цитаделі голосом холодним, твердим і прозорим, як гірський кришталь, - І все люди смертні. До кожного прийде Смерть - але в свій термін. А до терміну їй місця тут немає. І повернеться вона сьогодні в лігво своє без здобичі.
Хранитель звів над головою стерильні руки, грюкнув ними, поєднуючи чисте з найчистішим, і сповістив: «Surge et vade!»
У відповідь над шпилем вежі Цитаделі, високо в небі куди не залітає навіть Кіра-з-Лампи, безшумно розірвалася сліпуча блискавка. Вихопила з темряви два воїнства, що стоять один навпроти одного під січним косим зливою - особи в білосніжних марлевих забралах і морди в могильній іржі.
Потім поступово, нарощуючи міць, як розсувні двері на коліщатках, за блискавкою накотив грім, в кінці своєї дробу вже вминали гуркотом подушку в перетинки.
***
- Вставайте, скоро виходити! - Перевела заклинання на зрозумілу мову провідниця, притримуючи двері купе, якій тільки що з усієї сили гримнула об одвірок отвору.
- Харків через півгодини.- «Встань і йди» - почув я. - Встаю і йду. Чай буду.
- Харків через півгодини.- «Встань і йди» - почув я. - Встаю і йду. Чай буду.
Я встав, випив паровозний чай і вийшов на перон.
Look Gorky
Look Gorky
Немає коментарів:
Дописати коментар