пʼятниця, 16 вересня 2016 р.

Російська фортеця, «Чудо на Віслі» і німецький концтабір

Стаціонарний німецький табір для військовополонених Шталаг 307 Цитадель Деблин, розташовувався в старовинній російській фортеці 19 століття. Фортеця Деблин (або спочатку Івангород) побудована в 1832-1847 інженер-полковником Ридзевскій за планом, розробленим Іваном Деном. Фортеця являла собою велике укріплення у вигляді п'ятикутного форту, з трьома пізнішими люнетами і передмостові спорудами (так званим фортом князя Горчакова).
Twierdza Dęblin75
Фортеця була опорним пунктом російських військ в 1914 році під час Варшавсько-Івангородський операції. Противник не зміг взяти фортецю, а після контрнаступу радянських військ був змушений відступити. Після чого Шварц був проведений в генерал-майори і нагороджений Георгіївською зброєю. Заслуги Шварца високо оцінив імператор Микола II, який відвідав Івангород в жовтні 1914 року.

Twierdza Dęblin1239
Під час відвідування Государ Імператор першочергово відвідав молебень в кріпосної церкві, після якого пройшов в центральний пункт управління кріпосної артилерії, оглядаючи по шляху взяті австрійські та німецькі артилерійські знаряддя. В артилерійському центральному пункті, де було зосереджено все управління вогнем кріпаків батарей і фортів, Государ Імператор оглядав знаряддя і снаряди ворожих армій, взяті з полів битви під Івангород, і снаряди російської фортечної артилерії. У присутності Государя була демонструвати картина управління за допомогою телефонних повідомлень з фортів і батарей артилерійським 20-денним боєм. Государ Імператор зволив знятися в загальній групі у ворожих гармат з захисниками фортеці.

Twierdza Dęblin875
Літо 1915-го було трагічним часом для Російської армії. Після Горлицького прориву війська відступали, залишаючи противнику Перемишль, Львів, Варшаву. У червні 1915 року Івангород знову опинився на лінії фронту, а в липні гарнізону російської фортеці довелося витримати двотижневий штурм німецької армії, що закінчився для противника невдачею - завдяки ефективній обороні, організованої генералом Шварцем, противник взяти фортецю так і не зміг. Але цей локальний успіх не міг змінити загальну ситуацію - в ході загального відступу Російської армії гарнізон Івангорода отримав наказ евакуюватися, попередньо знищивши зміцнення фортеці.
Twierdza Dęblin5408
«... Я дивився, як о другій годині дня почалися, один за іншим, вибухи фортів, - згадував генерал Шварц. - Потім над цитаделлю піднявся маленький стовп диму, за ним такий же стовп диму над Дембліні, над станцією, над Іреною, над казармами кріпосної артилерії, над Діловим Двором інженерів ... Поступово ці стовпи росли, чорніли, розходилися в сторони. Потім все заволокло одним величезним чорним хмарою ... і все зникло ... в диму чи або в сльозах .. Івангорода не стало ... »- пізніше напише Шварц в своїх мемуарах.
Twierdza Dęblin43
4 серпня 1915 р Івангород - Демблін був захоплений німецькими та австро-угорськими військами. З цього моменту місто знову став іменуватися Дембліні, фортеця стала Демблінской.
У листопаді 1918 фортеця Демблін перейшла створюваному Війську Польському.
У 1919 році в фортеці був організований табір школи молодших офіцерів. В кінці 1919 року була створена Центральна Школа кулеметників.
Twierdza Dęblin54
Під час радянсько-польської війни фортеця використовувалася польськими військами як опорний пункт від якого почався переможний контрнаступ польської армії.

16 серпня 1920 року в 4 годині ранку Дивізія під командуванням генерала-лейтенанта Андрія Галиці, першими почали історичну битву під Дембліні (bitwę pod Dęblinem (Чудо над Віслою / Cud nad Wisłą) - маневр від Вепжа. Ця битва істориками оцінюється як шедевр військової думки, а часто також в якості XVIII битви в історії світу, яка вирішила долю людства.
Згодом фортеця використовувалася польською армією.
Twierdza Dęblin5486
З 1920 року тут розмістилася Французька Школа Пілотів.
З 1929 року в кріпаків будівлях розмістився Центр Навчання Авіації №1. Для потреб Центру, в тому числі, перш за все, для школи, були побудовані аеропорт разом з усією необхідною технічною базою. Під час 2-ї світової війни ні в 1939 році ні в 1944 році фортеця не брала участь у великих боях.
З 1942 року в фортеці Деблин організовується німецький табір Stalag 307 для військовополонених, який проіснував до кінця 1943 року. Фортеця була обплутана сотнями рядів дроту, які поділяли її на зони, блоки. У кожній зоні, блоці були різні порядки. У 1944 році табір перетворено в табір для військовополонених офіцерів Offlag 77, де містилися в основному італійці. Всього за час існування Шталагу 307 Деблин в ньому померло від 120 до 150 000 військовополонених: в основному радянські військовополонені і близько 40000 італійців.
Twierdza Dęblin543

Немає коментарів:

Дописати коментар