пʼятницю, 8 грудня 2017 р.

Збереження стародавніх традицій

ІСТОРІЯ

Ми сприймаємо культурну спадщину наших пращурів через певні матеріальні об’єкти та традиції. Продовження цих традицій є обов’зковою умовою самоіндефікації людей та народностей, запорукою збереження етнічної самобутності та самого існування націй в бурхливому історичному процесі.
На Полтавщині вже 12 років існує Решетилівська майстерня народних художніх промислів "Соломія", колектив з 11 майстрів якої займається створенням килимів та гобеленів за традиційною ручною технікою виконання (що налічує більше ніж 500 років) і є єдиним в Україні виробником килимів великого розміру. Витвори цих майстрів прикрашають державні установи, музеї, приватні колекції  України та іноземних держав.
Не маючи державної підтримки та ніяких пільг, відчуваючи дефіцит оновлення кваліфікованих кадрів (зменшення кількості існуючих майстрів з природніх причин і небажання молоді займатися цією справою з матеріальних причин та недостатньої престижності), цей вид народних промислів знаходиться під загрозою зникнення. Може так статися, що  через 10-15 років будемо мати ситуацію, коли вироби цього виду народного мистецтва ми не зможемо мати вдома, а тільки побачимо їх в музеях та приватних колекціях.
Тому ми закликаємо  всіх небайдужих людей підтримати нас у справі збереження української автентичності, не дати загинути самобутньому виду народної творчості.

Створення виробів відбувається таким чином:

Спочатку художник малює макет килима натурального розміру. Пензлики, якими намальовано макети, доброчинці можуть отримати в подарунок.
Потім вручну  художник фарбує нитки з овечої вовни  винятково натуральними барвниками потрібної кольорової гами(для виробництва деяких килимів потрібно до 100 різних відтінків!) та передає їх майстрам ткацтва - килимарям.
Далі, на зразок павучків, заснувавши основу килима крученою конопляною ниткою на спеціальному пристрої - дерев'яному верстаті (як це відбувалося і 500 років тому), майстри починають вручну ткати за класичною стародавньою технікою виконання.
Килимарі орієнтуються якого кольору використати нитку за допомогою намальованого макету , що підкладається за  основу майбутнього килима.
Над килимом поширеного розміру 2м Х 3м один майстер працює 4 місяці.
Вироби нашої Майстерні  прикрашають Український Дім в Києві , Верховну Раду України, Адміністрацію Президента.
Декілька наших робот знаходиться в музеях України Багато наших виробів прикрашають приватні колекції.

Наша мета

Ми плануємо двоетапний проект «Зберігаємо традиції – створюємо майбутнє» , кінцевою метою якого є створення Навчально-Творчого Центру Художніх промислів на базі існуючої Майстерні "Соломія" з побудовою майданчиків для:
  • проходження практики майбутніми килимарями ( до 20 людей) та передачі  їм секретів мистецтва під керівництвом наших відомих решетилівських майстрів із подальшим працевлаштуванням практикантів. 
  • безкоштовного розміщення експонатів та виробів народних майстрів Полтавщини зі змогою продавати свої вироби, популяризувати свої промисли, проводити майстер-класи екскурсантам-туристам
  • включення Центру до туристичних маршрутів Україною

Наші плани:

Під час І Етапу проекту ми плануємо створити належні умови праці для існуючих 11 майстрів, і таким чином відновити імідж професії майстра художнього килимарства. 
Спеціальна система освітлення надасть можливість  збереження зору майстрів та належного дотримання технології виробничого процесу завдяки відсутності оптичного спотворення кольорів, що відбувається в теперішніх умовах.
Кондиціювання приміщення надасть майстрам можливість менше стомлюватись та хворіти, що позитивно вплине на якість та ефективність творчого процесу.
Для цього нам потрібно зібрати 90 000 грн.
Якщо нам вдасться реалізувати проект, майстри унікального ремесла матимуть більш комфортні умови виробництва, зростуть можливості для залучення молоді до Майстерні при виборі місця роботи, унікальне народне мистецтво буде врятоване від зникнення, а Майстерня, як регіональний туристичний об'єкт, стане привабливою для туризму та популяризації народних промислів.
Це надасть змогу залучити молодь для продовження стародавніх традицій відомого полтавського килимарства!

Статті витрат:

  1. Система спеціального освітлення 45 тис. грн
  2. Система кондиціювання 45 тис. грн
Додаткові джерела фінансування: Благодійний Фонд «Партнер Решетилівщини» забезпечить розробку та затвердження Проекту добудови другого поверху до існуючої будівлі Майстерні ( 360 кв.М ), на чому перший етап буде закінчено.
Кошти, що перевищать суму 90 000 грн буде спрямовано на майбутній ІІ етап проекту - створення "Навчально-Творчого Центру Художніх промислів" на базі  існуючої Майстерні "Соломія".

Немає коментарів:

Дописати коментар