понеділок, 19 вересня 2016 р.

Закон о НКРЕ. Новый тест для Рады

                                  
На цьому тижні працьовита Верховна Рада повертається до роботи. І знову парламенту України належить скласти тест. Звичайно, у депутатів краще виходить здавати аналізи, але іноді вони здають і важливі іспити, нехай і проходячи через перездачу.
При цьому, подвійно допомагає парламенту здати успішно іспит морквина перед носом. Це як стипендія у студентів, необхідність якої так палко обговорювали ще недавно. Депутати, вони ж все в більшості своїй, колишні студенти. За рідкісним виключенням. А значить їм потрібен стимул. Звичка.
Немає стимулу - дуже часто немає і закону. Ось уже рік припадає пилом в Раді набір законів по дерегуляції. Але за нього не обіцяють мільярд доларів від МВФ, або від інших представників світової закуліси. А значить, навіщо старатися. Зростання позиції України в рейтингу Doing Business - він депутатам ні до чого. Тим більше, ось спростити ти наприклад підключення до електромереж, яке в Україні одне з найскладніших в світі. І що ж, після цього всі кому не лінь будуть підключатися, без поваги до серйозних людям. Це не відповідає українським традиціям. І таких законів море. Вони лежать, а депутати не голосують. І це ще в кращому випадку. У гіршому, їх ставлять на обід п'ятниці, коли працьовитість депутатів досягає свого піку і проголосувати навіть ухвалили про визнання Росії країною агресором було б важко.Інша справа - коли є стимул. Світова закулісся, вона ж розуміє, з ким має справу. Вранці стільці, увечері гроші. Тільки так працює в Україні. І потроху. Не можна прийти до шановних людей і вимагати, щоб вони в принципі перестали красти. Де ж вони тоді харчеваться будуть. Тому за кожен мільярд вони повинні чуть чуть обмежувати свої апетити. А кредитори імплемінтіруют інституційні зміни, які вже дуже важко відкатати назад. Так було з НАБУ, наприклад. Пацани не помітили, як сильно їх утискають, і проголосували. А потім пізно. Також і з е-декларуванням.
На цьому тижні кредитори повинні змусити українську владу провести ще одні інституційні зміни. Уже в другому читанні треба проголосувати закон про НКРЕ, тієї самої національної комісії, яка відповідає за тарифи. І не тільки. Та сама комісія, яка вирішує, Роттердам +, це добре чи погано.
Закон хороший. Закон правильний. і про це говорять не автори постів в фейсбуці, а посли країн G7, наприклад. І кажуть прямо. А також говорить Єврокомісія. І інші шановні товариші. Закон вже навіть комітет раді пройшов. З мінімальною перевагою. Дуже лякає багатьох той факт, що весь склад Комісії повинен пройти ротацію. У тому числі і головним комісіонер, молоде дарування. Плюс, все нові призначення - за конкурсом. Конкурс - це звичайно не гарантія, ось наприклад Насирова теж за конкурсом вибрали, але все ж додатковий фільтр. Та й установка зарплат в 150 тисяч гривень для членів комісії дозволить залучити туди пристойних людей.
Основна ж мета - інституційні зміни. Створення незалежного органу. Вони розуміють, що нахрапом це зробити неможливо. І на даному етапі створюють основу. Це спрацювала з НАБУ. Це вже зроблено в НБУ. І це необхідно зробити в НКРЕ. А раз за це дають гроші, то є шанс прийняти.
Залишилося лише почекати. І ми побачимо. Чи здасть парламент свій черговий іспит. Поки що рахунок не на користь Ради. Але парламент не безнадійний. Особливо коли перед носом є морквина.
                                                              Сергій Фурса

Немає коментарів:

Дописати коментар