понеділок, 19 вересня 2016 р.

Форум «YES». Риторика меняется

                                  
Форум "Ялтинська європейська стратегія" (YES), який пройшов у Києві, викликав абсолютно протилежні оцінки. Від захопленого «мегакруто захід» до презирливого «ярмарок марнославства». Поділюся своїми враженнями, щоб внести деяку ясність. Коротко і просто, щоб не тонути в цитатах і дискусіях.

Що стосується значення заходи, то пафос тут взагалі мимо каси. Значення має виключно склад учасників. Тому що якщо орендувати палац Україна і запросити туди заштатних радників другорядних політиків, представників громадських організацій та заманити перехожих безкоштовним фуршетом, то значення цієї події трохи вище нуля. Навіть якщо називати його дуже пафосно. А якщо в тихому кафе під Києвом зустрічаються, наприклад, Ахметов, Коломойський, Пінчук, а пізніше туди приїжджає президент і лідери парламентських фракцій - це важливо. Навіть якщо взагалі офіціозу немає. Ось такий простий критерій.

У форумі взяли участь понад 350 провідних політиків, дипломатів, бізнесменів, громадських діячів, експертів з 20 країн світу. Такі люди, як екс-президент Європейської комісії Жозе Мануель Баррозу, міністр закордонних справ Данії Крістіан Йенсен, 12-й генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен, комісар ЄС з питань політики європейського сусідства Йоханнес Хан, віце-прем'єр-міністр Туреччини Мехмет Шимшек, Карл Більдт, Домінік Стросс-Кан і багато інших. Це люди, яких незалежно від сьогоднішньої посади можна позначити простим грифом «ті, кого беруть до уваги». Наша країна була представлена ​​на найвищому рівні - Порошенко, Яценюк, Гройсман. Так що захід серйозне, раз вже на ньому зійшлися відразу кілька центрів прийняття рішень.

Запрошеною зіркою став американський актор Кевін Спейсі. Він відпрацював програму, виступив з мова і заявив, що у України і США є щось спільне. Тому що в українського президента є шоколадна фабрика, а кандидат в президенти США Дональд Трамп схожий на персонажа з фільму "Чарлі і шоколадна фабрика". Думаю, він ненавмисно торкнувся цієї больової точки, але сама поява актора викликало несподіваний ажіотаж. Ряд публічних фігур і навіть серйозних політиків угледіли злий умисел і особливий цинізм в тому, що герою серіалу «Картковий будиночок» за сюжетом зійшло з рук вбивство журналістки, а у нас день пам'яті Георгія Гонгадзе. І організатор форуму Віктор Пінчук, колишній зять Кучми таким чином принизив пам'ять загиблого журналіста. На мій погляд це зовсім вже дрімуча конспірологія, яка говорить виключно про її авторів та стан їх психіки. Як сказав би дідусь Фрейд, іноді банан це просто банан. Перейдемо до серйозних моментів.

Глава наглядової ради YES, екс-президент Польщі Олександр Кваснєвський позначив дуже правильне розуміння ситуації у відносинах Євросоюзу та України в умовах російської агресії. «Майбутнє України можна обговорювати тільки в глобальному контексті. Україна - це тест для всіх нас, тест на нашу прихильність фундаментальним цінностям, таким як свобода націй, право держав на суверенітет, мирне співіснування. Для України не існує майбутнього без Європи і Заходу, як немає і майбутнього для Європи і Заходу без України », сказав він.

Президент Порошенко виступив з красивою сорокахвилинною промовою. Він розповів про російську агресію, підкреслив загрози Європі і заявив, що зараз Європа ризикує втратити свої цінності в процесі пошуку вигідних компромісів з агресорів. «Після виборів в ключових європейських столицях цілком може з'явитися принципово нова Європа. Наступні місяці стануть "моментами істини" для Заходу », - говорив Порошенко. В принципі, все правильно. Ось тільки Ефективність цих заяв зараз приблизно дорівнює тридцяти відсоткам. В ЄС прекрасно розуміють всі ризики, але у них своя криза, мігранти, стагнація в ряді галузей. Вони всім серцем за Україну, але своя сорочка все-таки ближче до тіла. Їх потрібно лякати (думаю, що Порошенко зараз не може собі цього дозволити), або заманювати економічними перспективами. Приватизацією, приватною власністю на землю, інфраструктурними проектами. Як тільки запахне серйозними грошима вмовляти Європу посилити тиск на Росію буде зайвим. За свій прибуток вони Кремль розірвуть на шматки протягом місяця. Тому що реальні гроші, на жаль, домінують над абстрактними цінностями.

Виступ прем'єра Гройсмана було нудним до неподобства. Чи не за змістом - прем'єр дуже яскраво і красиво розповідав про російську агресію і боротьбу України. Просто сама тема встигла набриднути Європі. Так, йде війна, це проблема, але бізнес цинічний за визначенням і поки не бачить прямих погроз або реальних грошей - нудьгує. За словами Гройсмана, зараз має місце не конфлікт між Україною і Росією, а конфлікт між двома світами - демократичним і таким, який не розуміє значення демократії. Чиста правда. Але поки російські танки не вийшли до кордону, поки не йдеться про прибуток або втрати грошей зал нудьгує. Гройсману давно пора поміняти свою риторику, ця вже зовсім не працює.

Цікавим, на мій погляд, був виступ Яценюка і взагалі його позиція. Там були два дуже важливих моменти. В першу чергу він говорив про інтереси інвесторів. Україна пройшла за два роки настільки серйозні випробування, які в Європі ніхто вже не пам'ятає. І вистояла. І пройшла шлях від порожньої казни, до невеликого зростання ВВП. В умовах війни. Проведено болючі реформи і вони дають ефект. Хто може назвати країну, яка була розграбована, потім зіткнулася з агресією, але вистояла і пішла в ріст? Ніхто, крім українців. Ми можемо. Ми це зробили. Це успіх. Успіх України, який може стати успіхом інвесторів, які готові вкласти тут свої гроші. Тому що потенціал у країни величезний. Інвестиції обіцяють величезну прибуток. Ця мова інвестори розуміють прекрасно.

Другий момент - Яценюк досить жорстко поставив питання представникам США з приводу гарантій безпеки, які вони не виконали. Ця тема «розбудила» зал, пішли гострі і конкретні питання, які викликали оплески. Так, наші партнери в якийсь момент не виконали своїх зобов'язань. Ми вдячні їм за підтримку сьогодні, але давайте не брати до уваги це благодійністю - ми пам'ятаємо, про прокол з гарантіями. Нагадувати про це корисно і навіть необхідно. На жаль, офіційний Київ уникає жорсткої риторики, вважаючи за краще роль прохача.

Не обійшлося на форумі і без невеликого скандалу. Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков і генпрокурор Юрій Луценко відмовився від участі в панелі "Боротьба з корупцією". Причина в складі учасників. Міркувати про боротьбу з корупцією разом з народним депутатом Сергієм Лещенком, який зараз перебуває в епіцентрі квартирного скандалу дійсно - сумнівна честь. Надбагатих депутат-антикорупціонер з елітною нерухомістю та друзями олігархами не та компанія, в якій хочеться з'являтися.

В цілому, на мою думку, форум був корисний. Для розуміння позиції наших партнерів, для демонстрації українського бачення перспектив. Дійсно, Україна стає сильнішою і риторика в дискусіях змінюється на більш жорстку. Закінчити конфлікт «за всяку ціну за рахунок України» не вийде. Думаю, це головна теза, який ми донесли до співрозмовників.
                                                                   Кирило Сазонов

Немає коментарів:

Дописати коментар