Відомий український письменник Василь Шкляр, який родом із Лисянщини, пише роман про боротьбу Української повстанської армії, хоча, на його думку, на цю тему радше мали б писати галичани та волиняни.
– Я працюю над великим циклом про українсько-російську війну, – наголосив письменник під час зустрічі з учасниками «Фестивалю нескореної нації», який проходить у Холодному Яру 1-3 липня. – Я цей цикл почав з «Чорного ворона», потім – «Маруся». Це – період нашої визвольної війни 1917-1920-х років. Потім я перейшов до сучасної війни, хоча спочатку не хотів братися за цю тему – її треба осягнути з відстані часу... Але трапилась така історія, така готова філософська притча, що я не міг стриматися – написав про «Азов» (роман «Чорне сонце. Дума про братів азовських», – ред.). Але є в нашій історії період, можливо, найдраматичніший, унікальний, – це бандерівська війна, війна Української повстанської армії.
Василь Шкляр розповів, що після виходу «Чорного ворона» галичани зверталися до нього з проханням написати про УПА.
– Я казав, що це повинен робити галичанин чи волиняка... Я ж писав про свій край, а у будь-якому творі завжди один із головних героїв – мова. В ній заховано багато. Бо на одну й ту саму тему часто написано багато творів, але одні читають, а інші – ні. Я вважав, що твір про УПА повинен з’явитися у когось із західноукраїнських авторів. І, як відомо, такі твори є. Але я на Тернопільщині віднайшов історію, яка глибоко зачепила мене за живе. Це – 1947 рік... Як і в «Чорному вороні», це – час, коли вже не було надії на визволення, на перемогу. І боротьба триває вже тільки заради своєї ідеї, заради того, щоб показати світові, що ми є, ми боремося і навіть якщо не досягнемо своєї мети, то залишимо по собі легенду, яку підхоплять інші покоління, – наголосив письменник.
За словами Василя Шкляра, в його новій книзі йтиметься про глибоку трагедійну, але героїчну історію, яка включає й любовну лінію, й лінію «анатомії зради» (відомо, що коли немає надії на перемогу, «заломлюються» навіть найкращі)... «Є зради, які, можливо, не можна виправдати, але можна зрозуміти і пояснити», – заінтригував майбутніх читачів письменник.
– Про подальші плани не говоритиму, – зазначив Василь Миколайович. – Про них – коли закінчу цю книжку.
Немає коментарів:
Дописати коментар