четвер, 16 червня 2016 р.

Москва: два роки від початку божевілля. Люди збираються "На Берлін !!!" вже буденно і звично


Приблизно двічі на рік я їжджу в столицю ворожої держави. Більшість друзів знають - у мене батько там і старша дочка, тому не можу не їздити.
   Кажуть, що "чужі діти ростуть швидко" - тому, що бачиш їх нечасто, і всі накопичені за час розставання зміни кидаються в очі відразу ж. Ось так само нечасто, двічі на рік, я бачу москвичів. Вони не ростуть.   Зате внутрішньо змінююся по відношенню до них я - причому в нелогічну, здавалося б, сторону.   У колишні приїзди, перші після початку війни, при їх "кримнашістскіх" проявах я відчувала - здивує відраза; презирство; гидливість, врешті-решт. Загалом, досить зрілі стійкі почуття, які приходять до людини не в стані афекту, а тоді, коли він емоційно відійшов убік і дав тверезу оцінку ситуації.   У цей приїзд мене просто накривала тваринна ненависть. Побачивши триколорів, при вигляді наклейок на машинах з написом "На Берлін !!!", при вигляді футболок з російськими ведмедями і щурячої мордою "вождя". Чистий афективна лють, і ніякої виваженості і зрілості - ніби я вперше з цим зіткнулася.    Здивувалася собі: все повинно було бути навпаки. Потім зрозуміла. Зрозуміла, що чогось все-таки від них чекала.   Сподівалася, мабуть, десь у глибині душі, що це вони два роки тому в стані афекту були. Зіткнулися з дикістю своїх вождів, і, не в силах повірити, що така дикість може на світлі існувати, взяли її за правду і забилися в істериці "за русскій мір". Але потім щось було час подумати. Охолонуть, подуспокоіться, включити мозок - і, включивши, засоромитися за діяння свого "русского мира" ...  Блін, це навіть і смішно - я ж, виявляється, сподівалася, що через пару років їм стане соромно. А через пару років виявила: анітрохи їм не стало соромно. Все стало тільки гірше. Гірше - тому що "русскіймір" і "кримнаш" вже не істерика для них, а будні. Чи не доля обраних активних патріотів, а щось на зразок вівсянки на англійський сніданок: як, мовляв, можна без вівсянки? І для бабусь, і для підлітків, і для клерків, і для розфарбованих дівчат ходити з триколором або Георгієм в петлиці - норма, вони не емоціоніруют вже з цього приводу, вони забули, що можна інакше. "Людина людині вовк, а зомбі зомбі зомбі." З приклеєними святковими посмішками зомбі. "Візьміть прапорець - допоможіть хворим дітям!" Це зграйка дівчаток і хлопчиків років сімнадцяти, що роздає біля станції метро триколори на паличках. "Як можна допомогти хворим дітям, тягаючи з собою прапор країни-агресора?" - Це вже мої емоції назовні прориваються. Хлоп'ята знизують плечима і рухаються до наступного перехожому - вони не в курсі, про що я, їм в голову не приходить спробувати зрозуміти, у них просто соцнагрузка сьогодні, роздавати прапорці і  веселитися.
   А ось глухонімий в електричці - знаєте, ходять іноді глухонімі по громадських місцях, поїздам там або кафе, залишають поруч з людьми свій товар і записочки з цінниками, потім повертаються і забирають - у кого-то товар, у особливо жалісливих - гроші. Я раніше завжди у таких все купувала. У мене одних черепашок керамічних - три штуки, любили вони раніше черепашок розносити. Цей - георгіївські стрічки розносить. Жирні такі, яскраві, як екзотичні якісь черв'яки. А у мене ж реакція на них - ну ви зрозуміли. І емоція: "Заберіть від мене цю гидоту негайно!"    Доходить: він глухонімий, він не чує в спину. Зате чує решті вагон. Але реакції - нуль. Пара стареньких перекидаються між собою кількома словами. Всі продовжують жувати. Піввагона купують. Хоча з петлиць більшості і так звисають чорно-руді черви - мабуть, беруть про запас. Оруелл, Замятін, і ще хтось про таке - це той самий світ. Глухонімий знає, чим пройняти - святим для русского міра, георгіївською стрічкою. Це норма, черепашки в минулому.   Я не можу їх бачити, виходжу курити в тамбур. Продавець повертається і, проходячи, з силою штовхає мене плечем. Хоча місця для проходу в тамбурі валом. Ага, чув мене і зареєстрував, ні фіга не глухонімий виявився. Ще й "ідейний". Засвоїла, не буду більше купувати черепашок.  Найгірше - це те, що в цю буденну "русскомірную" істерію залучена молодь. Хрін з ними, з бабками, хто ностальгує за ковбасою по два двадцять. Хрін з клерками, нудьгуючим від офісного неробства і обирають "кримнаш" для заповнення внутрішньої порожнечі. Але хлопці з дредами на Старому Арбаті ... Всі ці тусовочні неформали - ті, хто раніше були саме неформали! - Торгують футболками, магнітиками, значками з ликом Путіна ... А ці футболки, магнітики та значки всюди. Напис "ввічливі люди" на камуфляжному тлі - візитна картка країни, сучасний аналог матрьошки. Тільки їм здається, що це ще й з гумором аналог. Да уж, пожартували ...  І за прилавками, ломляться від людожерських сувенірів - молодь. Весела така, що перекидається жартами, кокетничающая один з одним ... Вони не розуміють, що творять. Ні, гірше - їм нецікаво спробувати зрозуміти. Вони вже звикли не думати. Вони абсолютно нормальні, комфортно себе почувають.  Як же я щаслива, що живу в Україні.
                                                                                                             Ганна Величко

Немає коментарів:

Дописати коментар