Цими вихідними село Бучак Канівського району знову завирувало життям: на дорогах з’явились дбайливо збережені вказівники населеного пункту, якого уже юридично не існує кілька останніх десятиліть, і на придніпровські гори потягнулись автівки й автобуси із гостями з Канева, Черкас, Києва, Сум та багатьох інших куточків України. Черкащина учотирнадцяте вшановувала відомого українського письменника, журналіста і патріота Володимира Затуливітра, який знайшов вічний спочинок у цьому занедбаному нині куточку нашого краю. До речі, про славну долю забутого нині Бучака усі бажаючі могли подивитися у документальному фільмі «Голлівуд над Дніпром…», який нещодавно демонструвався у кінотеатрах Черкас…
Спочатку велелюдне зібрання, а це і відомі режисери, письменники, художники, громадські та політичні діячі, як-то онук знаменитого українського композитора, також композитор та скрипаль Кирило Стеценко, лауреат Шевченківсьвої премії режисер Михайло Ткачук, знаний український поет Петро Засенко, популярний драматург і актор Василь Довжик, «голос Майдану» 2013 – 2014 років бард Володимир Гонський, черкаська письменниця, науковець Валентина Коваленко, голова черкаської обласної «Просвіти» Олена Фещенко, відома канівська громадська активістка Віра Носенко, – зібрались на сільському цвинтарі на Козацькому Шпилі, поклонились могилі митця та вшанували його пам’ять. А потім урочистою ходою перемістились на сусідню вулицю, де була садиба письменника, влаштувавши там імпровізовані творчі читання та традиційний поминально-мистецький обід.
У яблуневому саду, посадженому митцем за життя, звучали його вірші, присвячені йому музичні твори, спогади земляків.
«У творчості Володимира Затуливітра є багато думок про те, що ми, українці, повинні не плакатись і відбиватись від «руського міра» чи оглядатись на «західні стандарти», а будувати свій український світ. Ми провели декомунізацію, а тепер маємо зробити наступний крок по деколонізації, демоскалізації наших міст і сіл. Замість вулиць «рєволюционних» російських письменників і діячів від «нєістового» Бєлінського до Дем’янів Бєдних і Маяковських, у нас мають з’явитись вулиці наших національних світочів. Тому від нашого зібрання звертаємося до влади із такою вимогою, в тому числі попросимо міську владу Канева, Черкас, Києва, щоб там постала вулиця Володимира Затуливітра», – виступив народний депутат VII скликання Леонід Даценко, якому багаторічна берегиня творчості Володимира Затуливітра Любов Снісар передала повноваження голови одноіменного фонду поета.
З ініціативи Даценка зібрання також звернулось до черкаської обласної влади з пропозицією створити нарешті Український дім на Черкащині, де була б і справжня українська книгарня, і мистецька вітальня та назвати його ім’ям Володимира Затуливітра, адже український світ нині, як ніколи, потерпає від ще агресивнішого зросійщення, яке діє більш підступно і підло…
«Також ім’я цього великого українця сьогодні допомагає нам боротись за канівські гори, у яких лежать наші поети Шевченко і Затуливітер, де заховано нашу культурну, історичну і археологічну спадщину, від їх знищення. Ви знаєте, що нинішня неукраїнська влада намагається зруйнувати оці наші духовні підвалини, гепнувши тут ГАЕС, отруївши ці обшири курниками «Нашої Ряби», отут в усипальниці Великого Тараса хоче забити останній цвях у труну українства. Ми не допустимо такої наруги», – додав Даценко.
На зібранні також було вирішено поєднати зусилля Фонду Володимира Затуливітра із Фондами «Трипілля» та «Шевченків край», щоб у комплексі вирішувати проблеми збереження української спадщини.
Напередодні «Затуливітривських читань» у Бучаку, в Черкаському обласному краєзнавчому музеї було відкрито виставку, присвячену творчості Володимира Затуливітра.
Немає коментарів:
Дописати коментар