середа, 3 серпня 2016 р.

У ней особенная стать

                                             
Про особливий шлях розвитку Росії говорено довго і багато. Не думаю, що відкрию Америку, але «а, поговорити» за Росію в історичному розрізі ще трошки хочу.

Монголо-татари принесли азіатські правила туди, де вже не бажали жити по споконвічним законам Російської Правди. Роздроблені території східної та північно-східній Русі лягли під монголів і назавжди змінили суть свою. У XIII-XIV століттях Московія назавжди пішла від Європи і в ці столетья наситила в себе різного і всякого від східних прибульців.

Чим же Чінгісіди обдарували наших східних сусідів?

По-перше, назавжди це стане територією з жорсткою вертикаллю влади, на вершині якої завжди буде один єдиний самодержець. І нехай його титул змінювався зі століттями: Великий князь, Цар, Імператор, Генсек, Президент, Х ... ло, але суті це не змінювало - демократія, як якась форма обмеження верховної влади, ніколи більше не виявлялася на території Запоребріка. Мікровкраплення в кілька років, типу горбачовських «перебудов», «відлиг» Хрущова, єльцинських «лихих 90-х» років, в масштабах шести століть просто губляться. Тим більше, року «слабкої влади», як їх люблять називати вільні орачі Заполяр'я і Приамур'я, тільки переконували смердів, що сильний цар нужён, аки без нього холопи в іпохондрію впадають і дурними думками маються. Абсолютна влада в Підмосков'ї дуже скоро сакралізіруется і досягає абсолюту. На менше там не готовий ні монарх, ні піддані.

Тут варто нагадати, що в Київській Русі влада князя серйозно могла обмежуватися міським віче. Тим більше не стану нагадувати про нашому історичному досвіді козацької республіки або демократичних інститутах Центральної Ради УНР.

По-друге, звичне зирканье з лазні на захід в пошуках дружин і інших монархічних статевих зв'язків закінчитися на тій же Київській Русі. Це Ярослав був тестем для половини Європи. А по приходу же монголів на довгі століття в московсько-суздальські царські опочивальні будуть вводити тільки луноликих і розпірних наречених. Поява будь-яких німецьких принцес - це вже ХVIII-XIX століття. На той час кров московитів міцно разбадяжітся комісіями. Наші «гламурні відносини» з литовцями і поляками, теж не завжди були схожі на пасторальні картинки, але тут (як на мене) ми давали стільки ж, скільки і брали.

Третє. Дуже скоро, переважання міського населення над сільським кане в Лету. Міста завжди першими будуть піддаватися нападам і прибульців, і дружин своїх князів. Народ буде ховатися по лісах. Селяни - ось основна категорія населення, яку дуже швидко заженуть під фортечні закони. І зникнуть вільні орачі аж до кінця ХХ століття (ми ж не будемо зараз говорити, що колгоспний лад, це вершина агоропромишленной демократії !?).

Четверте придбання - клас бюрократії. Опора влади. Сидячі на годуванні в волостях бояри - жадібні, злодійкуваті, підлі, тупі і безпринципні - це незнищенна каста безкрайніх при- і зауральських просторів. І не зникали вони ні на одному з етапів (мало не сказав - Російської еволюції) російської деградації. Хоча, чого маніритися, у нас теж такий же підвид жирних гельмінтів успішно існує і до цього дня в кожному місті і області.

П'яте. Коль скоро монголи ніколи не чіпали попів, саме при їх владі по Русі розплодилися монастирі (а пізніше з величезними землеволодіннями), і ситнеть і набирати політичної ваги стали церковники. Вони ж, у силу тотальної безграмотності решти населення, стануть єдиним чітающе-які пишуть станом Муром і іншого Прикам'я. Вони ж і будуть формувати сенси для середньовічного россейского електорату, та й тепер цим займаються (тут не треба Кресна ходом далеко за прикладами ходити).

Шосте. Росіяни навчилися у монголів завойовувати, але ніколи не розвивати приєднані території. Такий собі екстенсивний спосіб розвитку назавжди. І цього не поміняти, поки вони не упрутся в силу відповідну їх власної. Ось тут, як і заповідав Чингісхан, починаються підкупи, пошук продажної знаті у ворога і вбивство послів ... Ще не розвалять сильного сусіда зсередини і таки не завоюють. Потім вміло інтригуючи і саджаючи там на правління місцевих колаборантів, дозволяли територіям жити, як би «самостийно», але під пильним поглядом. А будь-яка спроба брикнути і смикнути, тут же жорстко придушувалася з Кремля.

А ще смертна кара, якої не було в законах Російської Правди, стала застосовуватися повсюдно і з найжорстокішими збоченнями. Та й взагалі, закони в Московії більше ніколи не будуть працювати в тій мірі, яка мається на увазі при їх написанні. Воля Царя завжди переважала над правом. І якщо закон в якійсь мірі обмежував її, то він просто переписувався. Або скасовувався. І це ковтає холопами, як «правильне рішення». «А, то як же, адже !?»

А ще Темучин на курултаї мріяв про імперію від океану до океану. Ось і кортить усім карликам його перемечтать і втілити ...

Що з цього всього випливає? Історія нагадує, що українцям все ці ненудні столетья випала доля жити разом з різноманітними почтіевропейскімі або совсемевропейскімі сусідами. І тільки останніх три століття східні наші території щедро присмачували своїми національними добривами (вибачте, скріпами) потомствені спадкоємці Орди. Не вдаючись зокрема і виключення, хочу пояснити цю тезу просто: «Шанс стати нормальною країною у нас є!» І все історичні передумови і приречення, теж є. Треба дуже сильно і дуже швидко нам видавлювати з себе північно-східне жлобство, лінь і злодійкувато. А набиратися (в такому ж авральному темпі, бо сторіччя нам «старший брат» не дасть на розкачку) працьовитості, порядності і твердості. І дітей так ростити.

І будемо ми УКРАЇНИ на глобусі на тисячу найближчих років. І хай Ординці (і Об їх мати і Єнісей батько) заздрять нашому процвітанню і хороших дорогах. Особливо з Кривого Озера в Первомайськ (убив би я тамтешній автодор, бо вчора трохи ходову там не залишив).

З.И. На зображенні Андрій Боголюбський - великий князь. Син засновника Москви Юрія Долгорукого і половецької князівни. Між іншим - Святий Руської Православної Церкви. Це його реальний портрет по Герасимівский реконструкції. Яке гарне «слов'янське обличчя»!
                       Олександр Бабич

Немає коментарів:

Дописати коментар