середа, 26 липня 2017 р.

Дві різні трагедії: Дюнкерк і Севастополь

Подивилися прем'єру фільму «Дюнкерк». Раніше про ці події мало чув. Не знаю, які там вояки англійці і французи. Можливо, не дуже. Але! На початку червня 1940 року ці фірми евакуювали з району Дюнкерка у Франції понад 330 тисяч своїх військ, під безперервним вогнем артилерії та авіації.
Рівно через 2 роки на мисі Херсонес радянське керівництво кинуло Приморську армія і частини берегової оборони Чорноморського флоту - вони були залишені в безнадійній ситуації битися в Севастополі до останнього. Більш того, матросів, солдат і офіцерів фактично кинули напризволяще, залишивши без військового і політичного керівництва, без постачання. У ніч з 30 червня на 1 липня 1942 р як пише історик Ігор Маношин: «... було вивезено ... двома підводними човнами і 14 транспортними літаками« Дуглас »(ПС-84) 600 осіб керівного складу ...».
Адмірал Октябрський, генерал Петров і багато інших «воєначальники», іменами яких названі вулиці в Севастополі, драпали, залишивши підлеглих на вірну смерть.

Дюнкерк

Після того як 20 травня 1940 року німецькі танкові з'єднання прорвалися до Абвіль, війська 1-ї групи армій союзників (в цілому, 10 англійських, 18 французьких і 12 бельгійських дивізій) виявилися відрізані і притиснуті до моря в районі Гравлін, Аррас, Брюгге. З півдня і південного заходу проти них діяли війська німецької групи армій «А» під командуванням генерал-полковника Герда фон Рундштедта (танкова група Е. Клейста, танкова група Г. Гота і 4-я армія вермахту), зі сходу і південного сходу - війська німецької групи армій «Б» під командуванням генерал-полковника В. Лееба (частини 18-ї та 6-ї армій).  Кабінет Черчілля і Британське Адміралтейство вирішили евакуювати частини британського експедиційного корпусу на Британські острови.Cевастополь
                                                            Севастопіль
На мысе Херсонес в плен попало 95 тысяч советских воинов
                                                  

                                                 Дюнкерк

Як 20 травня 1940 року німецькі танкові з'єднання прорвалися до Абвіль, війська 1-ї групи армій союзніків (в цілому, 10 англійськіх, 18 французьких и 12 бельгійськіх дівізій) виявило відрізані и прітіснуті до моря в районі Гравлін, Аррас, Брюгге . З півдня и Південного заходу проти них діялі війська німецької групи армій «А» під командуванням генерал-полковника Герда фон Рундштедта (танковому група Е. Клейста, танкова група Г. Гота і 4-я армія вермахту), зі сходу и Південного сходу - війська німецької групи армій «Б» під командуванням генерал-полковника В. Лееба (части 18-ї та 6-ї армій).Кабінет Черчілля и Британське Адміралтейство вірішілі евакуюваті части Британського експедіційного корпусу на Британські острови.

По официальным данным военно-морского министерства Великобритании, в ходе операции «Динамо» (в период с 26 мая по 4 июня 1940 года) с французского побережья в районе Дюнкерка было эвакуировано в общей сложности 338 226 военнослужащих союзников За офіційними даними військово-морського міністерства Великобританії, в ході операції «Динамо» (в період з 26 травня по 4 червня 1940 року) з французького узбережжя в районі Дюнкерка було евакуйовано в цілому 338 226 військовослужбовців союзників. З цієї кількості до початку операції «Динамо» з району Дюнкерка на Британські острови було евакуйовано 59,3 тисяч британських військовослужбовців, в ході операції «Динамо» були вивезені ще 139,8 тис. Англійців і 139 тисяч військовослужбовців країн-союзників (близько 90 тисяч французів, а також бельгійці і військовослужбовці інших союзних країн).
Дюнкеркская операція дозволила зберегти кадрову британську армію, що отримала при цьому безцінний бойовий досвід, хоча армія і позбулася практично всього важкого озброєння. Був збережений весь особовий склад, який став надалі основою військ союзників. Англійське командування перед початком евакуації розраховувало, що зможе врятувати лише близько 45 тисяч чоловік, але в ході запеклих боїв британські збройні сили продемонстрували високий бойовий дух і професіоналізм.

Севастопіль

Офіційна радянська історія повідомляє, що «3 липня радянські війська за наказом Ставки Верховного Головнокомандування залишили Севастополь і були евакуйовані морем. Щоб не дати противнику можливості перешкодити евакуації, частини прикриття в районі Севастополя і на Херсонеському півострові стримували наступ ворога, а тим часом ночами проводилася посадка на кораблі ».
Насправді евакуація Севастополя ніколи не планувалася, а з 30 червня, після заняття противником Корабельній Сторони, стала просто неможливою. Тому в ніч на 1 липня, після доповіді адмірала Октябрського про те, що всі можливості для оборони міста вичерпані, за наказом Москви з мису Херсонес на підводних човнах Л-23 і Щ-209 і декількох транспортних літаках були вивезені тільки вищі командири і комісари СОР - генерал Петров зі штабом, командири дивізій, командування флоту, партійне керівництво і чини НКВС - всього 498 чоловік, а також близько трьох тонн документів і цінностей. Тієї ж ночі відплили всі наявні під рукою справні плавзасоби - на них теж саджали за списками, вони доставили в кавказькі порти 304 людини.
Ці генерали і є евакуйовані війська, а партійні бонзи і їх родичі - населення. Всі інші - і ще провідні бій піхотинці, і поранені в підвалах і штольнях - всі були залишені на березі. Полетіли в Анапу останні 18 справних бойових літаків, а близько 2000 чоловік наземної обслуги вирушили в окопи.
Які залишилися бійцям на чолі з командиром 109-ї стрілецької дивізій генерал-майором П.Г. Новіковим (кримським татарином) вручили наказ: «... битися до останньої можливості, після чого ... пробиватися в гори, до партизанів». Вони трималися ще 2 дні.

Дюнкерк

В ході боїв з німецькими військами під час проведення операції «Динамо» і після її закінчення в районі Дюнкерка були полонені в цілому 50 тисяч військовослужбовців французької армії. Незважаючи на те, що англійський військово-морський флот до останньої можливості не припиняв евакуацію і встиг вивезти понад 26 тисяч французів, близько 15 тисяч військовослужбовців французької армії потрапили в полон до німців, коли прикривали останній етап евакуації, будучи в ар'єргарді евакуюються військ.
В ході операції і при транспортуванні в Англію, загинуло і пропало безвісти близько 2 тисяч солдатів і моряків союзників.
При евакуації особового складу англійських, французьких і бельгійських військ в районі Дюнкерка було кинуто практично все важке озброєння, техніка та спорядження. В цілому, було залишено 2472 артилерійських знарядь, майже 65 тисяч автомашин, 20 тисяч мотоциклів, 68 тисяч тонн боєприпасів, 147 тисяч тонн палива та 377 тисяч тонн спорядження і військового майна, 8 тисяч кулеметів і близько 90 тисяч гвинтівок, в тому числі все важке озброєння і транспорт 9 англійських дивізій. Втрати королівських військово-повітряних сил, що прикривали евакуацію, склали 106 літаків.

Севастопіль

Війська Севастопольського оборонного району з 30 жовтня 1941 по 4 липня 1942 роки втратили понад 200 тис. Солдатів і офіцерів, у тому числі 156 880 безповоротно. При виконанні бойових завдань в районі Севастополя загинули крейсер «Червона Україна», 4 ескадрених міноносця, 4 великих транспорту, підводні човни С-32 і Щ-214; 1 лідер і 3 есмінця отримали важкі ушкоджень, не рахуючи малих бойових кораблів. Оволодівши фортецею, німці захопили в якості трофеїв 622 знаряддя, 758 мінометів і 26 танків. У полон потрапили 95 тис. Радянських солдатів. Їх кинули, це нерідко трапляється на війні.
Але їх ще й зрадили, самих оголосивши зрадниками. Ті, хто був залишений на березі своїм командуванням, пройдуть через полон і концтабори і будуть жити з клеймом в біографії. На їхні голови впадуть допити, підозри, обвинувачення - все відповідно до вказівки вождя: «У нас немає військовополонених!»
В цілому бездарно провалена оборона Криму обійшлася Червоної Армії майже в 600 тис. чоловік.


Немає коментарів:

Дописати коментар