субота, 8 липня 2017 р.

Як Єльцин вбив Джохара Дудаєва

                                      Картинки по запросу дудаев
Вбивство Дудаєва було скоєно за чотири місяці до укладення Хасав'юртівських угод.

Плани фізичного усунення бунтівного генерала виношувалися з самого початку першої чеченської компанії. Наказ на його вбивство віддав особисто Верховний главнокомандуюющій, Президент Росії Борис Миколайович Єльцин. І це, звичайно, була елементарна помста. Помста за бездарність російських полководців, за власні фатальні помилки. Але головне - Єльцину потрібно було шоу перед наступними виборами, показати, який він крутий.

Конфлікт з Чечнею, наслідки якого ми розсьорбуємо вже довгі роки, почав зароджуватися в вересні 1991 року. СРСР в страшних муках віддавав кінці, а нова російська влада, здобувши перемогу над путчистами придивлялася до апартаментів Кремля. Загальнонаціональний конгрес чеченського народу оголосив про державний суверенітет Чеченської Республіки, біля керма якої став льотчик - генерал, герой афганської війни Джохар Дудаєв. Чечня хотіла одного - стати вільною від Росії.

«Невірними» були визнані російські війська, дислоковані в республіці. Як вийшло, що всі вони, без винятку солдата в лічені тижні покинули Чечню, покидавши зброю, техніку і спорядження, знає, напевно, тільки Павло Грачов. Саме при його мовчазної згоди все це відбувалося. В результаті казенне добро, включаючи танки, літаки, ракетні установки розчинилося на чеченських просторах. Зброя в відкриту продавалося на грозненських ринках, і потоком йшло в Росію. Чеченці контролювали тоді майже 50 відсотків російського бізнесу.

25 березня 1994 Держдума приймає постанову «Про політичне врегулювання відносин федеральних органів влади Росії з органами влади Чеченської республіки». У північних, рівнинних районах Чечні набирає силу антидудаєвської опозиція, щедро спонсорується з Кремля і очолювана Умаром Автурхановим. Займатися відносини влади і Тимчасового ради Чечні був покликаний недавно призначений директором Федеральної служби контррозвідки Сергій Степашин. Йому і довірили розправитися, руками опозиції, з дудаєвськую "режимом".

Степашину треба було поспішати. У боротьбу за контроль над Чечнею вступило нафтове лобі. Західні бізнесмени погодилися інвестувати гроші в нашу нафтову промисловість з однією умовою: Росія повинна забезпечити безперебійний транзит каспійської нафти з країн СНД на Захід. Єдиний трубопровід Кизляр - Грозний - Новоросійськ з'єднує Каспійське море з Росією пролягав по території Чечні. В цей же момент Туреччина і Азербайджан розвинули бурхливу активність в переговорах про перекачування чорного золота в обхід Росії, через Туреччину і далі до Середземного моря. Втрачати багатомільярдні суми через «якогось» Дудаєва, російське уряд порахував неприйнятним.
План заходів з повалення Дудаєва розробляли особисто Степашин і, чомусь, глава столичного УФСК Савостьянов. (Коли останнього питали, яким боком головний московський чекіст відноситься до Чечні, той відповідав, що курирує кавказьке напрямок як заступник директора Федеральної служби контррозвідки). Результати їх «геніальних стратегічних розробок» відомі. Переворот з тріском провалився. Дудаєв продемонстрував усьому світові полонених російських танкістів, завербованих і ошуканих ФСК. Через деякий час Степашин передоручає право повторного наступу на ті ж граблі міністру оборони Грачову. Той, кидає фразу, що з Чечнею можна розібратися за дві години одним парашутно-десантним полком, і, не замислюючись, настає на хитрий садовий інструмент. Протягом трьох діб Генеральний штаб становить план введення військ до Чечні. Грачов знайомить з ним Єльцина і президент приймає фатальне рішення.

Весь цей час Дудаєв, передчуваючи початок війни, намагається зв'язатися з Борисом Миколайовичем по телефону, але безуспішно. Пробитися крізь адміністрацію президента, очолювану тоді Сергієм Філатовим, було неможливо. Джохар Дудаєв абсолютно не бажав війни для свого народу. Втрачати своїх людей не личить лідеру, тим більше, що право нації на самовизначення ніхто не відміняв. І якщо народ хоче бути вільним - це його повне право.

Пробитися вдалося до Коржакову. Дудаєв запропонував вирішити це питання миром.

Коржаков в той же день вирішив доповісти Єльцину про прохання Дудаєва. При розмові, яка відбулася в неформальній обстановці в президентському клубі, були присутні глава Головного управління охорони Барсуков і перший віце-прем'єр Сосковец. Всі троє просили президента не поспішати з введенням військ, і зустрінеться з Дудаєвим. Однак президент був непохитний. Людина розправився з СРСР і Горбачовим, роздаючи норовливий парламент, прибрати всіх хто стояв на шляху до влади, не міг взяти в толк, чому Він повинен розмовляти з невідомо звідки звалилися на голову генералом, коли його можна розчавити легким рухом мізинця. Тим більше, цей генерал стояв на шляху великих грошей.

Перед початком введення військ, Єльцин скликав Раду безпеки. На ньому Грачов розповів присутнім про план «бліцкригу». За наведення порядку в Чечні за допомогою армії члени Радбезу голосують одноголосно. Серед них був і міністр юстиції Юрій Калмиков. Він сидів навпроти карти і скрупульозно копіював її в свій блокнот. В цей же день Калмиков вилетів на Північний Кавказ і детально ознайомив керівництво Чечні з планами Кремля. Генерали назвали цей вчинок зрадою.

Таким чином, ефекту раптовості добитися не вдалося.

11 грудня війська увійшли на територію Чечні. Біди у армії почалися ще в Інгушетії, де народ, як по команді встав на шляху танків і пролилася перша кров.

14 грудня Дудаєв отримує від Єльцина ультиматум з вимогою скласти зброю. Але не тут-то було. На загрозу Кремля чеченці відповіли численними нападами на наші колони. Війська загрузли. Те, що Грачов хотів здійснити за дві години одним полком, не вдалося зробити всім збройним силам за 6 років.

Запеклі бої за Грозний продовжувалися цілий місяць. Похоронки на юних НЕ обстріляних солдатів йшли в Росію тисячами.

Після Грозного ганьба Російського керівництва тривав. 14 червня 1995 року Басаєв здійснює наліт на Буденовск, після якого Степашин, голова МВС Ерін і представник президента в Чечні Єгоров покинули свої пости, а Кремлю довелося піти на укладення тимчасового перемир'я з бойовиками і почати переговори. Російська сторона, за згодою президента, відкрито пропонувала генералу Дудаєву переправитися в одну з мусульманських країн, що в тодішньому становищі виглядало вельми нерозумно.

У Єльцина почалася страшна депресія. За словами Коржакова він плакав і пив два дні, говорив, що генерали його обдурили. Перемога не наступала. А тут вибори - а він, розумієш, програє. 26 жовтня негідник зліг у лікарню і провалявся до кінця грудня.
Відразу після настання 1996 року сталась нова трагедія. Радуєв нападає на дагестанський місто Кизляр, потім безперешкодно переміщується в Первомайське і так само безперешкодно йде з блокованого «38-ю снайперами» села назад в Чечню. Зганьблений на весь світ президент в сказі віддає наказ на усунення Дудаєва.

Ми запитали наших співрозмовників: хто винен у смерті Джохара Дудаєва? Вони відповіли: «Боровий». Костянтин Натанович дійсно став мимовільним винуватцем смерті чеченського президента. Дудаєв регулярно зв'язувався з Боровим за своїм супутниковому телефону. В результаті Боровий став останньою людиною, з яким розмовляв Дудаєв. І хоча Натанович ніхто в цьому не дорікав - осад залишився у всіх, хто був на боці блискучого генерала і лідера Чечні.

Підібратися до дуже обережного генерала, в найближче оточення якого входили виключно родичі, було вкрай важко. Двоє агентів були обчислені і вбиті, при першій же спробі потрапити в свиту Дудаєва. Третьому вдалося влаштуватися помічником до особистого кухаря президента Чечні, але і його в підсумку викрили. Тим часом, призначений замість Степашина головним контррозвідником країни, Михайло Барсуков, регулярно дзвонив в опергрупа ФСБ в Чечні і кричав: «Коли ви привезете голову Дудаєва? Мене кожен день е .... президент. Він зніме мене - я зніму вас! »

Вода камінь точить. Зрештою, декільком завербованих чеченцям все ж вдалося впритул наблизитися до лідера сепаратистів.

Спочатку, на низовому рівні розвідки, завдання ставилося викрасти Дудаєва. Для цього агенти повинні були забезпечити коридор для спецназу. Варіант виявився нездійсненним. Тоді поставили завдання підірвати чеченського вождя, заклавши бомбу або в його автомобіль, або на дорозі, по якій він буде проїжджати.
У той же самий період, підключений до операції, науково-технічний відділ ФСК вийшов на Барсукова з вельми привабливою пропозицією. За розвідданими, Дудаєв часто користувався супутниковим телефоном «Інмарсат». Вчені запропонували виготовити прилад, який перехоплював би промінь, що йде від телефону на супутник, фіксував точні координати абонента і передавав їх бомбардувальної авіації.

Приблизна вартість розробки і виготовлення даної техніки склала 1 мільйон 200 тисяч доларів. Ще мільйон запросили зрадники. Єльцин, не замислюючись, розпорядився виділити необхідні суми.

І так, подзвонив Боровий. Дудаєв відійшов з трубкою на кілька метрів. Справа в тому, що він боявся потрапити під випромінювання виходить від телефону. Через лічені секунди прилад на А-50 зловив промінь і передав цілевказування на «Сушки». Ще через мить дві ракети кинулися до мети. Перша просто встромила в землю і не розірвалася. Друга точно попала в «Ниву». З Джохаром загинули представник ЧРІ в Москві Хамад Курбанов і ще двоє осіб, один з яких працював на ФСК.

Єльцин перебував з візитом в Хабаровську. Після офіційної частини кремлівська делегація попрямувала в один з місцевих ресторанів на обід. У розпал застілля, до президента підійшов офіцер відповідальний за урядовий зв'язок і сказав, що на дроті директор ФСК з терміновим повідомленням. Борис Миколайович усамітнився в окремому залі. Присутні чули, як звідти долинали окремі фрази: «Це залізно? .. Це правда? .. Ну, спасибі. З мене героя! »Повернувся президент до столу абсолютно перетвореним, і пританцьовував. Він відразу взяв слово і сказав тост, що починався словами: «Сьогодні у нас свято! ..» На ранок все агентства передали новину номер один: Дудаєв убитий.

Джохар Дудаєв загинув як герой, як захисник свого народу. Єльцин в історії так і залишився п'яницею і покровителем бандитів.
                                                      

Немає коментарів:

Дописати коментар