субота, 3 вересня 2016 р.

Вирок Росії

                                     
Міністерство економічного розвитку Росії пропонує для бюджету на період з 2017 по 2019 рік варіант «базовий плюс», який виходить з ціни на нафту $ 50 за барель в 2017 році і $ 55 за барель в 2018-2019 роках. А чому б і не написати - папір стерпить. Папір стерпить і куди більш грубе ставлення, а тут просто якісь цифри, які не мають принципового значення.

Найсмішніше, в Росії чудово розуміють, що винаходити велосипед для приведення до тями оскаженілої країни з імперськими амбіціями Захід не буде. Навіщо, якщо всі відпрацьовано ще на Радянському Союзі? Фанатики «русского мира» можуть публікувати скільки завгодно фотографій військової хроніки 1945 року з підписом «Можемо повторити». Насправді - не можуть. А Захід публікувати фотографії розвалу СРСР не буде. І писати «можемо повторити» не буде. Хоча дуже навіть може. І повторить. Уже повторює.

Душити економіку країни, чия економіка побудована виключно на торгівлі нафтою і газом, будуть перекриваючи саме ці фінансові потоки. І не потрібно ніяких складних схем, многоходовочек і військової агресії. Все просто. Але в цей раз розтягувати задоволення ніхто не збирається. Бити будуть сильно і відразу по всім ніжним місцях. Тобто не тільки з допомогою зниження ціни.

За великим рахунком, вартість нафти і газу на світовому ринку з питання номер один для Росії легко переходить в розряд несуттєвого. Якщо ти замкнений в сховище з купою золота і без шматка хліба, ціна і кількість золота значення не мають. Обміняти його на їжу просто ніде. Замок надійний, двері міцні. Саме так виглядає зараз реальна картина. Різке падіння цін на нафту, а тепер і на газ - не покарання Росії за гріхи. Це перший етап жорстокого лікування. Щось на зразок наркозу молотком по голові перед ампутацією шкодливих кінцівок в польових умовах. Наступний етап - надлишок пропозиції на ринку вуглеводнів і витіснення з нього РФ. Підготовку до цього процесу можна було спостерігати ще в 2015 році, коли найбільші споживачі нарощували запаси. Тепер прийшов час демпінгу і перекроювання сфер впливу.

Одним із знакових сигналів для нафтового експорту з Росії стало повідомлення про те, що польський трейдер Mercuria, найбільший продавець російської нафти марки Urals в країні, припинив операції з російською нафтою в порту Гданська. Чи не обмежив, не зажадав знизити ціну - просто сказав «прощай» і припинив операції. Сам нафтотрейдер не припиняє роботу і всі його покупці задоволені - тепер компанія буде використовувати танкери з нафтою з Ірану.

Представник Mercuria повідомив Reuters, що компанія як і раніше зацікавлена ​​в польському ринку. І буде на ньому працювати. Але вже без Росії. "Розвантаження Urals з резервуарів в Гданську - просто реакція компанії на зміни ринку, і це не означає, що Mercuria планує припинити роботу в Гданську або в Польщі", - сказав він. І справа зовсім не в політиці, як зараз намагаються представити ситуацію російські ЗМІ і експерти. Просто поки РФ проїдала нафтові доходи і грала на войовничу імперію, її конкуренти модернізували видобуток, інвестуючи туди мільярди. І знижували собівартість. Наскільки узгодженими були ці дії і яка в цьому процесі роль США історія не те щоб замовчує - просто це вже історія. А в реальності залишився єдиний факт - Росію просто викинули з ринку.

Найнеприємніше для РФ, що повернутися вона вже не зможе. Тепер близькосхідні держави завдяки нижчій собівартості їх нафти мають набагато більші можливості демпінгувати, ніж РФ. І не збираються домовлятися про фіксацію ціни. Їм вона не потрібна. Так, вони втратять на падінні ціни продажу, але виграють на зростанні обсягів за рахунок скорочення присутності Росії. Нічого особистого, просто бізнес, нові технології і низька собівартість. А у Росії нових технологій немає. По-перше, тому що їх не продають і не передають з-за санкцій. А по-друге, тому що немає грошей на покупку, а кредити не дають через санкції. І інвестори не готові починати спільні проекти з цієї ж причини. Жорстокий світ бездуховного капіталізму зовсім байдужий до так і не встала з колін російській економіці.

У цій ситуації останнім шансом зберегти хоч якісь надходження до бюджету для Кремля став ринок газу. Звичайно, там доходи не ті, та й ціна на газ з деяким тимчасовим лагом падає слідом за нафтою, але у відсутності красивою покоївкою доводиться тягнути в номер і двірника. Але виявилося, що і з цього боку російську економіку б'ють тим же самим і по тому ж місцю. А навіщо ускладнювати процес?

Запас міцності у російського газового експортера «Газпром» прораховується досить просто - достатньо порівняти експортну ціну і внутрішню. Ціни на газ в довгострокових контрактах «Газпрому» частково прив'язані до цін на нафту, так що в 2016 р експортний нетбек ($ 85 за 1000 куб. М) перевищить внутрішні ціни ($ 55 за 1000 куб. М) тільки в 1,5 рази. У Кремлі розраховували виключно на те, що європейська ціна на газ досягне дна в 2016 році і піде вгору. Але тут на сцену вийшли американці і їх союзники.

Спецпосланець держсекретаря США з міжнародних енергетичних питань Амос Хохштайн в в інтерв'ю EurActiv Slovakia розповів, що американські компанії готові безкоштовно побудувати в Європі плавучі установки для прийому зрідженого природного газу заради того, щоб укласти довгострокові контракти і потіснити "Газпром" на європейському ринку. Безкоштовні термінали і газ за ціною нижче російської - це якраз те пропозицію, від якої неможливо відмовитися. Пропозиція американських корпорацій дійсно розкішне. Цитую Хохштайна: "Ми дамо вам плавучу установку безкоштовно, якщо ви згодні купувати у нас газ протягом п'яти років".

Природно, в ЄС його прийняли. Вже йде будівництво такої установки біля північно-східного узбережжя Греції. Звідти газ буде поставлятися в Болгарію і далі в Румунію і Сербію. Ще одну установку побудують на хорватському острові Крк. Через неї будуть забезпечуватися Словенія, Угорщина і Україна. Хоча, в України є своя думка на цей рахунок. Якщо установка безкоштовно, а ціна хороша - чому б не поставити ще одну, наприклад в районі Одеси? Як не крути, але серед покупців «Газпрому» наша країна з її застарілими технологіями в промисловості була найбільшим клієнтом. Тобто і для американців цей ринок дуже цікавий. Ну і експортні трубопроводи у нас теж є в наявності.

Взагалі для того, щоб нокаутувати «Газпром» досить тих двох установок, які вже будують. Ну а якщо вийде поставити третю в Україні, Росії доведеться закачувати газ назад у свердловини. Тому що на Заході він буде вже не потрібен. Як і в попередньому випадку, справа вже не в ціні. І «Газпрому» немає сенсу підраховувати, скільки він втратить на падінні в 20 доларів. Він втрачає ринок і покупців, а не частина прибутку на старих обсягах.

Загальна річна потреба всієї Європи становить близько 400 млрд куб. м. Американці відразу обіцяють понад 100 млрд куб. м. І безперервне зростання обсягу до 2020 року. Аналітики Fitch вже заявили, що в найближчі три-чотири роки на європейський ринок хлине рекордний потік СПГ - більш 180 млрд куб. м в рік. Нові заводи з його виробництва відкриються не тільки в США, але і в Австралії та Катарі. Плюс Норвегія зі своїми поставками. Плюс внутрішній видобуток європейських країн, в тому числі і України. І все це на тлі розвитку енергозберігаючих технологій, завдяки яким споживання газу в Європі щорічно скорочується і ця тенденція назавжди. Ось така сумна картинка. Для Росії, природно.
                                                                              Кирило Сазонов

Немає коментарів:

Дописати коментар