середа, 21 вересня 2016 р.

Сміття під ноги кидатиме лише незріла особистість. Чи стане Черкащина чистішою?

5000000B
З 2012 року Україна посідає перше місце у світі за кількістю сміття на душу населення. Статистика говорить, що за роки незалежності в нашій країні накопичилося 30 мільярдів тонн відходів.
Купи пластику всіх видів, скло, бляшанки, недопалки та інший усілякий непотріб вражають своїми об’ємами. Натрапити на “сміттєзвалища” можна і біля Дніпра, і в лісах, і навіть у центрі Черкас… Ба більше, Черкащина займає “почесне” перше місце у рейтингу областей за кількістю стихійних сміттєзвалищ.
Що спонукає наших з вами сусідів забруднювати місто у якому ми живемо, чи борються влада та правоохоронці з тими, хто смітить, і як, врешті решт, можна подолати цю проблему. У цьому спробувало розібратися наше видання.
“Найбільші проблеми зі стихійними звалищами сміття на окраїнах міста, лісосмуги (Рябоконя, Першотравнева, Ватутіна, Пацаєва), вздовж залізниці, схили Дніпра, прибережна смуга – тобто ті ділянки де немає землекористувачів, – повідомивкерівник муніципальної інспекції черкаської міської ради Олександр Давиденко. – Не меншою проблемою в осінній час є приватний сектор, території городніх та садівничих кооперативів… Зараз осінь, тож почнеться листя, гілля…”
За словами Давиденка, невирішеним нині є питання вивозу великогабаритного сміття та будівельних відходів.
“Подивіться, майже біля кожного контейнерного майданчика гора вікон, дощок, диванів, мішків з цеглою… На безгосподарних  ділянки автоматично виникає питання, кого штрафувати за сміття?  Там скласти протокол вдається тільки тоді, коли когось ловлять за руку на гарячому. У випадках коли власник чи користувач земельної ділянки встановлений, протоколи звісно складаються і винних притягуємо до адмінвідповідальності.”
Зважати на порушників, які розкидають сміття у громадських місцях, мали б і у поліції.
Як повідомила “Дзвону” прес-секретар черкаської патрульної поліції Зоя Вовк, побачивши порушення, полісмени роблять людині зауваження, проводять профілактичну бесіду. При цьому, хоч згідно Кодексу України про адміністративні порушення за засмічення вулиць передбачено штраф, жодного черкащанина оштрафовано ще не було…
Окрім міст, від стихійних звалищ страждають і “зелені легені планети” – ліси.
Проте і тут притягнути до відповідальності порушників є досить складно.
На одного лісівника припадає тисячі гектарів лісу, прибирати який від постійних сміттєзвалищ при всьому бажанні просто неможливо. Акції з прибирання довкілля за участю небайдужих представників громадськості проводяться зазвичай раз на рік – в квітні-травні. Проте засмічення лісових масивів не припиняється в жодну пору року, повідомляють у обласному управлінні лісового та мисливського господарства області.
Зазаначимо, штрафи, за засмічення природи є немаленькими.
Згідно ст. 73 Кодексу України про адміністративні правопорушення “Засмічення лісів відходами” передбачено накладення штрафу на громадян від 5 до 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб – від 10 до 20.
Згідно ст. 52 Кодексу України про адміністративні правопорушення “Псування і забруднення сільськогосподарських та інших земель” передбачено накладення штрафу на громадян від 20 до 80 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян – суб’єктів підприємницької діяльності – від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Ці штрафи мають право накладати органи державного контролю за використанням і охороною земель та органи в сфері екології та природних ресурсів.
“Викидати сміття собі під ноги говорить про незрілість людини як особистості, прояв “дитячості” – каже Наталія Шавровська, кандидат психологічних наук. – Ці люди не несуть відповідальності за свої дії, не вважають себе частиною суспільства, природи, Землі, Всесвіту. Для таких людей норма “робити шкоду”, коли ніхто не бачить. Або ж дитину свого часу батьки надто розбалували, прибирали за нею повсюди, от і ставши дорослою вона смітитиме. Мовляв, є люди, наприклад двірники,  яким платять за те, щоб прибирали.”
За словами Наталії Володимирівни, сучасна молодь більш відповідально ставиться до екології. Тож виховувати екологічну культури треба з дитинства.
“Людині в 10 років набагато легше прищепити новий умовний рефлекс, ніж у 25. Тож важливо у школі вчити дитину відповідально ставитися до Світу, у якому ми живемо. Але вчити треба на позитиві. Не розказувати, як усе погано, брудно, екологічна катастрофа… А показувати, що ми можемо зробити гарного. Наприклад, дати домашнє завдання посадити рослину, доглядати її, тощо. Важливо проводити волонтерську, роз’яснювальну роботу.”
Також за словами Шавровської частина людей зрозуміє, що смітити не гоже через покарання. Хоча, зазначає, деяким простіше сплатити штраф, а не перевиховатися.
Тож чи стане Черкащина чистішою, наразі сказати важко. Проте, аналізуючи нарікання жителів на засилля сміття, можна зробити один висновок. Такі люди діляться на дві категорії: одні розводять “плачі” у соціальних мережах, мовляв, усе дуже погано, і люди в нас не виховані і влада безвідповідальна… одним словом “пропало все”. А є й інші люди, які заміть того, щоб скаржитися, беруть ситуацію в свої руки, організовують “суботники”, прибирають береги Дніпра, ліси, садять дерева…
Тож може доречно кожному з нас навести лад хоча б на малесенькому клаптику землі, а там, гляди, і жити будемо в чистоті.
Варвара Горова

Немає коментарів:

Дописати коментар