четвер, 16 березня 2017 р.

Еволюція Ланселота

Убить дракона смотреть онлайн бесплатно HD качество
Через два роки фільму «Вбити дракона» виповниться тридцять років. Його зняли в 1988 році. Середина перебудови - заборонили каральну психіатрію, місто Брежнєв перейменували назад в Набережні Челни, з Афганістану починають виводити радянську армію.

П'єса Євгена Шварца, написана в роки Другої світової, звучала пророчо. Радянському дракону залишається жити два роки, але це зараз ми знаємо, що лише два, а тоді майбутнє було точно таким же туманним, як і минуле. Захаров в стрічці згущує фарби - Ланселот в фіналі не приходять на допомогу його друзі, а кохана Ельза відвертається від нього. Режисер міг думати, що він знімає про свій власний час, а зняв про завтрашнє. З 2017 року його стрічка звучить жорсткіше, ніж міг би сподіватися сам Захаров.
  Дракон й справді не помер. Йому на зміну і справді прийшли хаос і бургомістр. А люди, втомлені від одного і другого, дуже скоро знову захотіли дракона. Та й сам Марк Анатолійович в результаті приєднався до «городянам», заявивши в вересні 2016- го про підтримку анексії Криму та «архіодаренного Володимира Путіна».
А, втім, не він один. Ланселот програв битву за серця дітей. Бюргери не стали перемагати Дракона в собі. Шварц міг думати, що пише п'єсу про Веймарскую республіку і Рейх, а написав про Радянський Союз і Росію. Ті, хто в 90-е викривав імперію, сьогодні кладуть камені в її фортечну стіну. За п'ять років в Росії може змінитися все, а за сто - нічого. Коло замкнулося.
І можна довго міркувати про те, що всі імперії переживають фантомні болі. Що рецидив в серцях її громадян був неминучий. Що лише стрибок цін на нафту на початку «нульових» дозволив відродити систему. Що російська еліта мотивована лише надприбутками і сверхпрівілегіямі. Все це так - і абсолютно не так.
Тому що будь-яку історичну закономірність можна описати як набір випадковостей. Препарувати, дистильованої, уявити як суму збігів. Але суть в тому, що логіка існування Росії знаходиться в полоні у дуже простій закономірності.
Російська Федерація - навіть після всіх трапилися з нею в ХХ столітті усушок і утрусок - все одно залишається країною, приреченої жити по наднаціональним законам. Вона не стала національною державою - та й не може в нинішньому вигляді їм стати. Надто вже велика різниця між її околицями, надто вже масштабні відмінності між жителями Бурятії і Дагестану, ненцами і чеченцями. Вона приречена бути інклюзивної - переконуючи жителів підкорених колись територій, що існування в спільній державі для них благо.
Як наслідок - будь-які еліти, що опинилися біля її керма приречені раз по раз міркувати про «духовних скріпах». Завдання яких - зв'язувати країну імперської арматурою. Звідси ж - всі розмови про багатонаціональну природу країни і апеляції до подій Другої світової, як головному знаменника спорідненості та єдності.  Той, хто в Росії перемагає дракона, опиняється віч-на-віч з дилемою: країна схожа на клаптикову ковдру. Вона приречена бути заручницею протиріч: між національними республіками і російськими областями, між регіонами-донорами і дотаційними територіями, між тими, кого годує Москва і тими, хто годує Москву. До того ж ситуація ускладнюється тим, що, на відміну від 1991 року, кордони потенційних розколів не прописані на контурних картах - і відцентровість може бути хаотичною за своєю географією та наслідків.
І це та реальність, з якою приречений зіткнутися будь-який російський політик, волею доль і переворотів опинився на вершині харчового ланцюжка. Його ліберальне минуле виявиться безпорадним перед простий виделкою варіантів: або він стає другим Горбачовим, або другим Путіним.
   Будь-які реформи приведуть до появи позасистемних гравців. Будь-яка економічна відлига - до політичних запитів у бізнесу. Будь-яка децентралізація - закладе фундамент під відцентровість. Кастрація силового апарату знизить його лояльність. Відмова від пропаганди загрожує появою незручних запитань. Скорочення корупційних віконець - руйнуванням внутрішньоелітного консенсусу.
   Особливість російської системи в тому, що вона принципово нереформіруема. Будь-які зміни обов'язково приведуть систему в рух - і немає ніяких гарантій, що ці зміни збережуть державне статус-кво. А на іншому полюсі вибору - консервація існуючого. Суспільно-політичний формалін. Забетоноване єдність і монументальне одностайність.

У цьому сенсі «владімірпутін» це не архітектор системи, а її функція. Будь-якому, хто прийде йому на зміну, доведеться опинитися перед тим же самим вибором. Проблема не в тому, що Ланселот не може перемогти Дракона. Проблема в тому, що після цього йому доведеться ставати його реінкарнацією.

Або розпускати країну по домівках.

"Крим.Реаліі"

Немає коментарів:

Дописати коментар