пʼятниця, 18 серпня 2017 р.

Черкащан “косить” екзотичний вірус

 Віруси Коксакі широко розповсюджені серед здорового населення і в об’єктах довкілля (в воді водоймищ, стічній воді), і рідко викликають клінічні прояви. Вагоме значення при цьому мають фактори реактивності організму, повідомляє ОблСЕС. При його зниженні віруси проявляють патогенність для людей різного віку, однак частіше хворіють діти.  Захворювання мають декілька клінічних синдромів: пов’язаних з ураженням травного каналу та дихальних шляхів (діарея, запалення верхніх і нижніх дихальних шляхів, стоматити, герпангіни); ураження центральної нервової системи (поліомієлітоподібні захворювання, асептичний менінгіт); міокардити, ендокардити, перикардити. Дискутується роль Коксакі вірусів у виникненні інфарктів міокарду.
Не рідко інфекція протікає з незначними клінічними проявами у вигляді легкого грипу («літній грип», «трьохденна лихоманка»). Можливі прояви орхіту, лімфоаденопатії, спленомегалії. У новонароджених дітей віруси викликають міокардити та енцефаломіокардити. Як правило, всі ці форми мають доброякісне протікання і закінчуються повним одужанням.
Джерелом інфекції є хворі люди, в більшості випадків, основну роль відіграють люди з безсимптомними формами захворювання, кількість яких переважає кількість хворих з вираженою клінікою.
Основний механізм передачі інфекції фекально-оральний, однак не виключений повітряно-крапельний та пиловий. Віруси потрапляють в дихальний або кишковий тракт, розмножуються в глоткових лімфатичних вузлах (особливо мигдалинах) та пейєрових бляшках кишковика, потім потрапляють в регіональні лімфовузли де далі всмоктуються в кров’яне русло. В цей період починається стадія віремії. Віруси розмножуються також у внутрішніх органах (печінка, нирки, підшлункова залоза), період триває 4-5 днів. Характеризується підвищенням температури тіла, з’являється лихоманка, озноб, висип, блювота, діарея або симптоми серозного менінгіта та міалгії.
Віруси Коксакі поширені повсюдно, зростання захворюваності відзначають в літньо-осінні місяці. Хвороба проходить протягом двох тижнів.  Однак, дуже небезпечними є його симптоми, зокрема висока температура та діарея і, особливо, можливі ускладнення. Тож медики наполегливо радять при перших ознаках звернутися до лікаря.
Наразі немає вакцини від вірусів Коксакі, тож  профілактика полягає у стандартних правилах гігієни, наприклад, ретельне миття рук після туалету та перед їжею, якщо ви знаєте про небезпеку, то краще не контактувати із забрудненою водою та інфікованими людьми.
Лабораторна діагностика Коксакі інфекції:
– Виявлення РНК вірусу методом ПЛР.
– Виділення штаму вірусів Коксакі на культурі клітин.
Такі дослідження проводяться у вірусологічній лабораторії ДУ «Черкаський ОЛЦ МОЗ України». Матеріалом для дослідження є проба фекалій від хворого на початку захворювання та впродовж двох тижнів хвороби. Термін дослідження складає 5 годин та коштує 132 грн.81 коп.

Немає коментарів:

Дописати коментар