четвер, 22 вересня 2016 р.

Таємничі Черкаси: що можуть розповісти стіни сторічних будівель


 Прогулюючись вулицями Черкас, ви, можливо, часто помічали старі будинки, котрим більше ста років. Однак чи задумувалися Ви чому саме в таких архітектурних формах виконана та чи інша будівля і яке смислове навантаження несуть символи, викарбувані на її стінах?
Про специфічну символіку черкаських будинків, зведених у кінці ХІХ століття,  виданню Zmi.ck.ua розповів доцент кафедри історії України ЧНУ імені Б. Хмельницького Андрій Темченко.
Із давніх часів люди вірили, що, прикрасивши власне тіло чи одяг, можна захиститися від злих сил. Так виникли орнаменти – складні системи, що компонуються з різних елементів, знаків, символів, які, взаємодіючи між собою, створюють цілісну енергетичну картину.
За словами Андрія Темченка, людина себе також орнаментує, а візерунки наносить біля так званих "входів". Наприклад, якщо розглядати вишиванки, то можна помітити, що орнаменти розміщені на кінці рукавів біля зап’ясть та на шиї. А якщо поглянути на обличчя людини, зокрема жінки, то бачимо на очах та біля рота косметику, на вухах – сережки тощо. Все це – елементи захисту.
"А будинок повторює всю цю космологічну систему. Якщо взяти звичайний черкаський будинок, то чітко бачимо вікна, двері. Вікно, воно ж окно, тобто око, орнаментоване. Так само двері та дах, який повторює символіку неба", – пояснює науковець.
Отже, візерунки на черкаських будинках символізують насамперед обереги, захист від нечистої сили. Окрім того, вони є втіленням уявлень минулих поколінь про всесвіт та його будову.
Так, на поданих нижче світлинах Ви можете побачити будинки, розташовані на вулиці Хрещатик у Черкасах. Трикутний верх символізує небо, а півкола – небосхил. Кам’яні квадрати під "небом" – це зорі.
Ще одним елементом, який часто можна зустріти на стінах будинків є сонце.
Це будинок, який раніше можна було бачити на вулиці Університетській. На ньому чітко видно коло, поділене на чотири частини. Такий знак символізує рух, який здійснює сонце та чотири сторону світу.
А це фрагмент будинку на вулиці Святотроїцька (колишня Кірова). Коло в прямокутнику є символом сонця під землею, де, на переконання наших пращурів, воно перебувало вночі.
Натомість такий символ перегукується зі знаками більше (?) та менше (?) і показує рух сонця від сходу до заходу.
Символом захисту від темних сил виступають перехрещені лінії, що нагадують хрестики на вишивці. Вони, за давніми уявленнями, не пропускають зло всередину будівлі. Також при оздобленні цього будинку, розташованого на перехресті вулиць Хрещатик-Грушевського, застосовані символи неба та зірок, про які йшлося вище.
Ось ще один приклад "захисних" символів. Візерунки обрамлюють вікно, ніби вишитий рушник.
А це стіна будинку, розташованого на перетині вулиць Хрещатик-Пушкіна. Окрім "небесних" символів бачимо своєрідні колони по боках вікна. Вони втілюють уявлення наших предків про те, що небо потрібно тримати, підпирати чимось. Таку функцію й виконують колони.
Наступний символ – стріла. Вона покликана вражати зло, як блискавка. Різноманітні стріли бачимо на будинках на перехресті вулиць Шевченка-Франка, Шевченка-Грушевського та Хрещатик-Байди Вишневецького.
І насамкінець символ життя – літера "Ж", що в кириличному алфавіті символізувала “життя”. Її позначали на будинках, щоб притягувати добро, здоров’я та процвітання.
Приклади – на будинках, що розташовані на перетині вулиць Хрещатик-Крилова та Шевченка-Франка.
Світлинами із редакцією Zmi.ck.ua люб'язно поділився Темченко Андрій Іванович.

Немає коментарів:

Дописати коментар