понеділок, 26 червня 2017 р.

Черкаські депутати просять Президента врятувати унікальний палац

Даховських у Монастирищі
Депутати Черкаської облради звернулися до Президента України, Верховної Ради України, Міністерства культури України, Міністерства оборони України щодо збереження ландшафтно-архітектурного комплексу “Садиба Даховських” в Черкаській області.
Як ідеться у роз’ясненні, у с. Леськове Монастирищенського району Черкаської області знаходиться єдина унікальна пам’ятка архітектурного мистецтва на Черкащині, що збереглася до нашого часу – «Садиба Даховських». Унікальний архітектурний об’єкт, який складається із замку, господарських споруд, лісо-паркової зони та ставка з намитим островом.
Вік комплексу споруд – понад 150 років, за цей час замок, крім основного призначення встиг перетворитися і на будинок відпочинку для працівників цукрової промисловості, піонерський табір. Під час війни в маєтку був військовий госпіталь, потім будівля використовувалась як туберкульозний диспансер закритого типу, ще пізніше –  госпіталь для військовослужбовців. Останнє цільове призначення замку – склад медикаментів. Але у 2003 р. все майно було вивезено і, залишившись, фактично без догляду, замок, який гідний бути туристичною прикрасою, почав активно руйнуватися. Корозійні процеси та брак людського догляду роблять свою справу – руйнуються металеві перекриття підвалів, поглиблюються тріщини в стінах, повністю обвалилися перекриття стелі замку. У занедбаному стані знаходиться й парк
Зараз замок знаходиться у власності Міністерства оборони України, формально, ним опікується Маньківська військова частина, але «піклування» про стан замку закінчується наявністю чергового на КПП.
З метою збереження унікального туристичного об’єкту ландшафтно-архітектурного комплексу “Садиба Даховських”, що розташована в с. Леськове Монастирищенського району Черкаської області ми, депутати Черкаської обласної ради, вимагаємо:
– Невідкладно вирішити дане питання та передати пам’ятку архітектури “Садиба Даховських” на баланс Міністерства культури України.
– Включити ландшафтно-архітектурний комплекс “Садиба Даховських” до Переліку пам’яток культурної спадщини, що не підлягають приватизації.
– З огляду на особливу культурну, історичну і наукову цінність комплексу – оголосити ландшафтно-архітектурний комплекс “Садиба Даховських” історико-культурним заповідником державного значення;
– При формуванні проекту Державного бюджету України на 2018 рік передбачити кошти на проведення капітального ремонту ландшафтно-архітектурного комплексу “Садиба Даховських”.

Немає коментарів:

Дописати коментар